Atrium u Nového divadla bude vzdušné, prosklené, nabídne multifunkční sál i vloženou galerii se schodištěm
Zdroj vizualizací: Karlínblok architekti & projektanti
Plzeň už zná podobu nového atria, jež dotvoří dnešní prázdný polootevřený prostor mezi divadelní a provozní budovou Nového divadla. Umístěna tam bude moderní, vzdušná, prosklená, zastřešená a prosvětlená kovová konstrukce ve tvaru lichoběžníku, v níž vznikne multifunkční sál s předsálím a vloženou galerií i vícepodlažní vestavba o třech úrovních propojených schodištěm. Nové atrium zajistí bezbariérový přístup do spodních řad hlediště divadla. K záměru již vznikla studie, nyní město připravuje soutěž na projektovou dokumentaci. Začít stavět by se mohlo v létě 2026.
„Jsem rád, že za studií je tým s architektem Vladimírem Kružíkem, který stál před více než deseti lety i za výstavbou samotného divadla. Vestavba nemá konkurovat stávající architektuře divadla, ale má vytvořit nový prostor, dostatečně komfortní pro divadelníky i návštěvníky. Jeho využití bude široké, vzniknou tam vlastně druhé foyer, příležitostná výstavní síň, divadelní kavárna, kongresový sál a podobně. Na výslednou podobu se velmi těším,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.
Podle radní pro oblast kultury Elišky Bartákové bylo při zadávání studie prioritou vyřešit bezbariérový přístup do spodních řad divadla. „A to se povedlo. Přístup vznikne z takzvaného přísálí, tedy v prostoru multifunkčního sálu pod vestavěnou galerií. Návštěvník divadla se vstupenkou do spodních řad hlediště divadelního sálu nebude muset absolvovat cestu schodištěm nebo výtahy do foyeru ve 3. nadzemním podlaží, ale od šatny na úrovni foyeru v 1. nadzemním podlaží zamíří dále na stejné úrovni směrem do zádveří před divadelní kavárnou, kde vstoupí do prostoru multifunkčního sálu. Do sálu se bude vstupovat dveřmi, které dnes ústí do venkovního prostoru atria. Kromě bezbariérového přístupu tak návštěvníci divadla získají možnost strávit čas přestávky na stejné úrovni, na které mají zakoupená sedadla, a to bez nutnosti využívat vyšší podlaží divadelní budovy,“ přiblížila řešení radní Eliška Bartáková. V zadní části zastřešení atria vzniknou i nové toalety, čímž se zvýší kapacita sociálního zázemí Nového divadla.
Projekt za město dostala na starost Obytná zóna Sylván. Novostavba bude mít tvar pravoúhlého lichoběžníku a bude sledovat odklon provozní budovy od budovy divadla, její půdorysné rozměry budou 8,4 x 33 x 11,2 x 29,8 metru. Celková kubatura vestavby by měla činit 2145 m3. Vícepodlažní vestavbu propojí schodiště, a to ve výšce 3 metry a 5,5 metru. „V současné době máme hotovou studii a na přelom roku připravujeme vypsání soutěže na zpracování projektové dokumentace. Poté bychom za zhruba 10 měsíců měli mít projekt a o prázdninách 2026 bychom mohli začít s realizací,“ uvedla radní města Plzně Světlana Budková, jež má Obytnou zónu Sylván v gesci. Na projektovou dokumentaci má město připraveno v rozpočtu 5,4 milionu korun, na realizaci připravuje 55 milionů korun.
„Velice si vážím rozhodnutí vedení města Plzně, které podporuje výstavbu nového atria, a tím také dosažení snadného přístupu do předních řad hlediště Nové scény. Tento krok ukazuje, že město Plzeň i po doplnění osvětlení schodiště, dovybavení foyer pohodlným nábytkem, a hlavně po instalaci špičkové technologie elektroakustického dozvuku, nepřestává Nové divadlo vylepšovat. Na nevyužitém místě vznikne multifunkční společenský prostor, který zároveň poskytne všem divákům, včetně těch s omezenou pohyblivostí, komfortnější cestu k nevšedním divadelním zážitkům,“ řekl ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Otava, pod které nová scéna patří.
Nové divadlo bylo otevřeno 2. září 2014. Architektonický koncept vytvořil Vladimír Kružík ze společnosti Helika na základě původního návrhu portugalské architektonické kanceláře Contemporânea Lda. Charakter budovy dotváří unikátní předsazená fasáda z litého betonu s „bublinovou perforací“ vážicí více než sto tun, která je prosvícena LED reflektory měnícími barvu. Komplex Nového divadla tvoří dvě budovy – divadelní a provozní. Nachází se zde dvě scény. Nová scéna s kapacitou 461 diváků a komorní Malá scéna, jejíž největší předností je variabilní hlediště s kapacitou až 120 míst.
Text: Eva Barborková