Město Plzeň - bezbariérový web

Přečíst článek nahlas

Centrum robotiky pořádá volnočasové kroužky přímo ve školách

Městské zařízení Centrum robotiky přišlo na začátku letošního školního roku s novinkou. Poprvé za dobu konání volnočasových kroužků pro děti je spouští přímo na základních školách. S pedagogy je vedou metodici vzdělávání a kromě vyučování žáků získávají nové vědomosti i sami učitelé. Pilotní program zkouší Centrum robotiky na čtyřech základních školách v Plzni. Cílem je ušetřit rodičům cestu a čas při převozu dětí ze školy na kroužky.

240920_Krouzek_Centrum_robotiky

Ilustrační foto (zdroj: Centrum robotiky)

„Víme, jak je logisticky složité přesouvat děti ze školy na kroužky. Vycházíme proto rodičům vstříc a poprvé jsme spustili naše kroužky zaměřené na technické a přírodovědné vzdělávání přímo ve školách. Věřím, že se systém osvědčí, a proto v roce 2025 plánuji masivní rozšíření nabídky kroužků Centra robotiky do většiny základních škol v Plzni,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Ve školním roce 2024/2025 vede Centrum robotiky 31 volnočasových kroužků pro děti od 6 do 15 let. 26 se jich koná přímo v Centru v Cukrovarské ulici, zbylých pět je pak ve školách. „Do pilotního programu se zapojily Masarykova ZŠ, ZŠ a MŠ Božkov, 26. a 31. ZŠ. Jsou to školy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a máme skvělé vztahy s pedagogy. Kroužky tam vedou sami učitelé za naší metodické podpory z hlediska technologií. Konzultujeme s nimi přípravu, když potřebují, zvládneme i tandemovou výuku. Zaštitujeme tak kvalitu volnočasového kroužku. Těší nás zájem a ochota učitelů vzdělávat děti i mimo výuku a rozvíjet své vlastní znalosti,“ uvedla Martina Jedličková, ředitelka Centra robotiky.

Centrum robotiky je součástí Správy informačních technologií města Plzně. Je jedním z aktérů Plzeňského inovačního ekosystému PINE, který podporuje technické vzdělávání a inovativní podnikání v regionu. Vzhledem k zacílení aktivit Centra robotiky na předškoláky až po 15leté žáky stojí na počátku PINE. Podněcuje v dětech zájem o polytechnické a přírodovědné obory, učí je smysluplně využívat moderní technologie. Vzdělává také pedagogy, kteří mají velký vliv na vývoj a budoucnost dětí.

Více informací o kroužcích je na https://centrumrobotiky.eu/krouzky.

Editace textu: Eva Barborková