Křesadla za rok 2023 byla předána dobrovolníkům
Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. To je podtitul ocenění Křesadlo, jež je určeno těm, kdo v Plzeňském kraji vykonávají dobročinnou činnost. Jeho již 18. ročník pořádala i v letošním roce Dobrovolnická Regionální Agentura DoRA. Minulý týden se v Kulturním domě Šeříková konalo předávání cen. Slavnostního aktu se účastnil také radní města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek.
Zdroj fotografií: archiv pořadatele
„Moc děkuji všem, kterým nejsou druzí lhostejní a jsou ochotni pomáhat. Ti, s nimiž jsem se mohl na slavnostní předávání cen Křesadlo setkat, zároveň ukazují, jak může být dobrovolnická práce zajímavá a pestrá. Věřím, že budou inspirací mnoha dalším lidem, kteří by také chtěli pomáhat,“ řekl radní Jiří Šrámek.
Předsedkyně Dobrovolnické Regionální Agentury DoRA Romana Štěpáníková uvedla, že v tomto ročníku obdrželi 46 nominací: „Nebylo vůbec lehké mezi všemi nominovanými vybrat držitele hlavních cen, protože Křesadlo by si bezpochyby za svou dobrovolnickou činnost zasloužil každý z nich.“
Proces oceňování byl spuštěn v červenci 2023 výzvou veřejnosti k nominaci dobrovolníků. Porota, která byla složena ze zástupců Plzeňského kraje, Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, Městského obvodu Plzeň 1, Městského obvodu Plzeň 2, Městského obvodu Plzeň 3 a pořádající organizace DoRA, udělila tři hlavní ceny Křesadlo, jednu zvláštní cenu poroty a zvláštní poděkování.
Hlavní cenu získali:
Jiří Poslední je zakládajícím členem Spolku Klášter Chotěšov. Ten vznikl v roce 1993. Klášterem a aktivitami kolem něho doslova žije. Jako grafik s vazbami hlavně na plzeňskou výtvarnou scénu postupně převzal organizaci uměleckých výstav v klášteře. Pokud za sezonu probíhá 4 až 6 výstav, uspořádal už cca 120 výstav a vernisáží. Díky tomu klášter získal pověst velmi prestižního vystavovatele. Jiří Poslední chotěšovskému klášteru věnuje mnoho svého času, ať již jako amatérský historik, organizátor života v něm, dříve také jako správce a průvodce. Jako kurátor připravil také expozici filmů natočených v klášteře, výstavu malíře F. X. Margolda a klášterní muzejní expozici. Několik let je také kronikářem obce Chotěšov. Ocenění převzal z rukou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka.
Linda Albrechtová pomocí svého blogu nebo osobními setkáními pomáhá inspirovat lidi se zrakovým postižením, kteří mají pochybnost o tom, zda se se svým handicapem mohou zapojit do běžných aktivit. Blogem také oslovuje laickou veřejnost, aby se lidé nebáli kontaktu se zrakově postiženými a aby věděli, jak s nimi případně komunikovat či jim pomoci. Její pomoc je unikátní tím, že pomáhá lidem se zrakovým postižením na jejich cestě k soběstačnosti a samostatnosti, ale také těm, kteří mají mezi svými blízkými někoho, kdo má zrakový handicap. V Lindiných textech mohou najít motivaci. Blog je také zdrojem užitečných informací pro zdravotníky či pracovníky v sociálních službách. Linda i přes svůj zrakový handicap vystudovala Západočeskou univerzitu v Plzni, pracuje se stejně postiženými lidmi, dělá osvětové aktivity a vychovává dceru. Ocenění jí předal Jiří Rezek, místostarosta městského obvodu Plzeň 1.
Vlasta Fialová působí jako dobrovolnice v Domově pro seniory sv. Jiří – Městská charita Plzeň, kde předčítá klientům. Také má na starosti správu místní knihovny, výpůjčky a zápisy nových knih. Předčítání je u klientů velmi oblíbené a pravidelně a rádi se ho zúčastňují. Její činnost není jen "čtenářský kroužek", ale rozdává radost klientům i tím, že si s nimi povídá o jejich radostech a starostech a společně vzpomínají na doby minulé. Je to milá, empatická, vstřícná a ochotná dáma. Ocenění převzala z rukou Jiřího Šrámka, radního města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů.
Zvláštní cenu poroty obdržela Andrea Sommerová, která působí jako dobrovolnice v Západočeském muzeu v Plzni. Zvláštní poděkování si zasloužili Irena Popová a Jiří Lokajíček, dlouholetí dobrovolníci z TyfloCentra Plzeň.
Editace textu: Hana Josefová