Na umělou inteligenci se zaměřil druhý ročník plzeňské konference Technica Futura
Po loňském úspěchu konference Technica Futura se v Plzni uskutečnil její druhý ročník. Zaměřil se na téma umělé inteligence, a jak prozradil podtitul akce „AI všude kolem nás“, hovořilo se o AI ve vzdělávání, medicíně, marketingu, pivovarnictví, právu a dalších odvětvích. O konferenci, jež se konala pod záštitou primátora města Plzně Romana Zarzyckého, byl velký zájem. Přes 250 účastníků zcela zaplnilo multifunkční sál v technologickém parku TechTower. Akci organizovala společnost Eurosoftware, s.r.o. ve spolupráci se Správou informačních technologií města Plzně (SITMP). Zúčastnili se jí zástupci města, kraje i Západočeské univerzity v Plzni.
Zdroj fotografií: Správa informačních technologií města Plzně
„Nejen technologické a inovativní firmy pracují s umělou inteligencí. I naše městské organizace se tomuto fenoménu dnešní doby intenzivně věnují. Například v Centru robotiky s ní seznamují děti ve volnočasových kroužcích a dále pedagogy v seminářích na základních školách. Proto se naše kolegyně ujaly slova hned na začátku a účastníkům konference představily AI jako pomocníka na ZŠ,“ přiblížil radní města Plzně Daniel Kůs, který má v gesci oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Účastníky v TechToweru, tedy v místě, kde se rodí lepší budoucnost Plzně díky inovačnímu ekosystému PINE, přivítal ředitel SITMP Luděk Šantora. V úvodu promluvili i děkan Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni Miloš Železný a jednatel firmy Eurosoftware, s.r.o. Stephan Kronmüller.
„Na této konferenci se nám podařilo osvětlit různé aspekty umělé inteligence v našem životě. Přijde mi skvělé, že návštěvníci na akci vydrželi až do konce. Myslím, že jsme díky velmi kvalitním prezentacím nastavili vysoký standard pro příští ročník Technica Futura. Tato akce by měla lidi spojovat, poskytovat informace a podněcovat k zamyšlení. Myslím, že jsme tohoto cíle dosáhli,“ uvedl Stephan Kronmüller.
Jedna z prvních velkých akcí v plzeňském technologickém parku přilákala pozornost nejen odborné, ale i laické veřejnosti. Zúčastnili se jí například zaměstnanci technicky orientovaných plzeňských firem a společností, organizací, představitelé škol ze všech vzdělávacích stupňů. Nechyběli ani studenti středních a vysokých škol. Ti všichni měli možnost načerpat informace o umělé inteligenci v rámci deseti přednášek zaměřených na různá odvětví. Jednalo se nejen o oblast vzdělávání a propojování AI talentů a firem, ale také o využití umělé inteligence v marketingu, pivovarnictví, v právu nebo počítačovém vidění a práci s daty. Vrcholy obou přednáškových bloků pak byly výstupy dvou českých osobností, jež se umělou inteligencí detailně zabývají. Vystoupil Jan Romportl, který představil potenciál a rizika budoucnosti s umělou inteligencí, a Filip Dřímalka, jenž pohovořil o tom, jak uspět ve světě AI.
Konference sklidila velký úspěch nejen z pohledu účasti, neboť kapacita byla během 14 dnů od spouštění registrací naplněna, ale i z hlediska předaných informací. „Účastníci kladně hodnotili zejména rozsah témat, kdy se opravdu zabrousilo téměř do všech oblastí lidského bytí a bylo tak možné nahlédnout na AI z mnoha úhlů pohledu. K úspěchu konference samozřejmě mimo fantastických řečníků přispělo i prostředí technologického parku TechTower a doprovodný program. Návštěvníci také v rámci hodnocení měli možnost navrhnout témata, která by rádi slyšeli příští rok, a my už se tak můžeme těšit na další ročník,“ zhodnotila Anna Čudáková, projektová manažerka SIT Portu, který se za SITMP podílel na organizaci akce.
Editace textu: Eva Barborková