Plzeň oslavila vznik republiky spolu s tisíci lidmi
Velký zájem byl mezi veřejností o celodenní program Plzeňských oslav vzniku republiky, které se konaly v pondělí 28. října 2024. Tisíce lidí využily nabídky a během slunečného dne navštívily některé ze sportovních či kulturních institucí, zajímavých turistických cílů nebo provozů. Zúčastnily se hudebního programu na náměstí Republiky, podvečerního vzpomínkového aktu na náměstí T. G. Masaryka, lampionového Průvodu světel i závěrečného tichého ohňostroje.
Fotografie: R. Muchka, M. Chaloupka a M. Štefák
„Stojíme tu na náměstí Tomáše Garrigue Masaryka, našeho prvního prezidenta. Jeho osobnost se dnes stala symbolem myšlenek, které prosazoval – demokracie, svobody a humanismu. A i když uplynula dlouhá doba, tyto hodnoty zůstávají stejné. Slavíme svobodný stát a demokracii, což mnohdy není samozřejmé ani ve 21. století. Existuje mnoho zemí, které se zmítají válkou nebo trpí pod vládou autoritářských režimů,“ uvedl mimo jiné ve svém projevu při vzpomínkovém setkání na náměstí T. G. Masaryka primátor města Plzně Roman Zarzycký. „Dnes oslavujeme naši minulost. Podstatná je ovšem budoucnost, která závisí na každém z nás. Záleží, jakou společnost vytváříme – nejen pro sebe, ale i pro příští generace. Respektujme se navzájem, i když se v názorech lišíme. Vzájemná podpora a spolupráce vytváří silnější společnost. Pečujme o hodnoty, které nás spojují – o demokracii, svobodu a spravedlnost. Budoucnost není jen to, co přijde, ale to, co společně tvoříme. Ať je naše cesta dál vedena vzájemnou úctou, porozuměním a snahou o lepší budoucnost,“ dodal primátor. Pogratuloval také novým strážníkům Městské policie Plzeň a novým příslušníkům Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, kteří slavnostně složili služební slib: „Vaše práce je pro naše město nesmírně důležitá a já vám za ni upřímně děkuji. Přeji vám, abyste ve své službě našli nejen profesní úspěchy, ale i osobní naplnění. Jsme rádi, že se na vás můžeme spoléhat.“
Za město Plzeň květiny k pomníku Národního osvobození položil spolu s primátorem jeho první náměstek Pavel Bosák. Zúčastnili se také zástupci Plzeňského kraje, poslanci a senátoři, představitelé plzeňských obvodů, Armády a Policie České Republiky a dalších institucí, spolků a organizací.
Vznik samostatného Československa slaví Plzeň městskými slavnostmi od roku 2006 a akce se každoročně podle odhadů účastní několik desítek tisíc lidí.
Lidé mohli také navštívit muzea a galerie, Divadlo J. K. Tyla, obě synagogy i katedrálu svatého Bartoloměje. Zpřístupněna veřejnosti byla také například čistírna odpadních vod nebo úpravna vody společnosti Vodárna Plzeň, Plzeňská teplárenská, technologický park TechTower s ukázkou městských dronů, či prostory společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci a další. Mezi velká lákadla patřila Zoologická a botanická zahrada města Plzně, která ohlásila více než pět tisíc návštěvníků, Techmania se čtyřmi a půl tisíci a Západočeské muzeum v Plzni s více než třemi a půl tisíci návštěvníků.
Program byl také na Doubravce, která si letos připomíná sté výročí připojení k Plzni. Konaly se tam například komentované procházky, výstava či stopovačka pro děti.
Program na náměstí Republiky nabídl koncert Švejk beatu a koncert v barvách SeMaForu i šestimetrovou pohyblivou loutku lva. Své aktivity předvedli skauti, sokolové, Český červený kříž a Transfuzní klinika Fakultní nemocnice Plzeň. Zamířil tam z náměstí T. G. Masaryka lampionový Průvod světel, v němž šlo okolo tří tisíc lidí. Celodenní akce vyvrcholila závěrečným tichým ohňostrojem.
Text: Hana Josefová