Plzeňští městští zahradníci hubí plevel na kraji cest v sadovém okruhu ekologickou metodou
K hubení plevele na krajích cest v sadovém okruhu v historickém centru města Plzně používají městští zahradníci horkou vodu a kukuřičný škrob. Třikrát do roka lze už brzy ráno zahlédnout stroj na výrobu horké kukuřičné pěny. Bez chemie a dalšího úklidu udržuje cesty čisté a bez zarůstající trávy.
Fotografie: R. Žáková
„Sadový okruh kolem historického centra města Plzně je zelenou oázou během celého roku. Pohybuje se v něm mnohem více lidí než v dalších plzeňských parcích, často i cizinců, proto má nastaven speciální plán údržby. To je také důvod, proč se právě zde využívá speciální ekologické metody hubení plevele horkou vodou s kukuřičným škrobem. Kořeny plevele se díky horké vodě doslova uvaří a škrobová pěna pak brání ochlazení. Takovéto ošetření nezatěžuje životní prostředí a je šetrnější k lidem a zvířatům pohybujícím se v parku,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
„Tuto metodu hubení plevele na krajích cest ve východní části sadového okruhu od Západočeského muzea až do Mlýnské strouhy používáme již čtvrtým rokem a osvědčila se nám, tak ji plánujeme využívat i nadále. Při teplotě nad 65 stupňů Celsia v rostlinách totiž zanikají bílkoviny a rozpadá se jejich buněčná struktura, po aplikaci tak i bez chemie uhynou,“ říká Radka Kolářová z Úseku veřejné zeleně Správy veřejného statku města Plzně, která má údržbu sadového okruhu v Plzni na starosti. Hubení plevele probíhá vždy na jaře, počátkem léta a v září. Je cenově srovnatelné s jinými metodami včetně těch používajících chemické přípravky (mezi ty patří například i Roundup).
Správa veřejného statku města Plzně zaplatí za tuto speciální službu firmě GREENROOT s.r.o. celkem 384 tisíc korun za rok včetně DPH. Trojí očistou od plevele přitom projde na 5580 metrů čtverečních parkových cest. Stejnou metodou likvidují plevel i jiná města v kraji.
Text: Eva Barborková