Svědectví přímé účastnice transportu do Osvětimi žáky zaujalo
Foto: Odbor školství, mládeže a tělovýchovy MMP
Unikátní příležitost vyslechnout si naživo svědectví Evy Liškové o cestě do Osvětimi, kam byla transportována s rodiči a starší sestrou, mělo téměř pět set žáků druhého stupně plzeňských základních škol a studenti Církevního gymnázia u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti (27. ledna). Přednášku na téma „Oběti Osvětimi a popírači holocaustu“ pro ně připravil ve spolupráci s Historickým ústavem Akademie věd ČR odbor školství, mládeže a tělovýchovy plzeňského magistrátu.
Setkání s přímou účastnicí transportu do Osvětimi využili někteří k zajímavým dotazům. Chtěli vědět nejen, kolik lidí pobyt v koncentračním táboře přežilo, ale také, jaká byla cesta domů nebo jaký vztah má paní Lišková ke komunistickému režimu.
„Některé žáky poutavé svědectví Evy Liškové o této kruté kapitole lidských dějin natolik zaujalo, že se jí po přednášce vydali osobně poděkovat a požádali ji o společnou fotografii,“ popisuje atmosféru na místě Iva Turková z odboru školství, mládeže a tělovýchovy magistrátu.
V navazující druhé části vystoupil Vojtěch Kyncl, historik oddělení dějin 20. století Akademie věd ČR, aby seznámil žáky s tématem popírání holocaustu. Představil nejen přístup jednotlivých evropských států k připomínání si holocaustu a genocidy, ale také konkrétní akty popírání nacistického vraždění, které ve Velké Británii a USA skončily velkými soudními spory. Závěr akce patřil promítání dokumentárního filmu „Zapomenuté transporty do Polska“.