Výstava představuje fenomén plzeňských vnitrobloků
Vnitroblok plzeňský je název nové výstavy, kterou mohou lidé až do konce září zhlédnout na panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje ve Smetanových sadech. Útvar koncepce a rozvoje města Plzně (ÚKR), který expozici připravil, se snaží přiblížit tento fenomén prostřednictvím revitalizovaných nebo nově vznikajících plzeňských vnitrobloků.
Výstava Vnitroblok plzeňský. Fotografie: B. Hájková
„V posledních letech došlo k několika velmi zdařilým revitalizacím vnitrobloků v rámci plzeňských sídlišť a je zajímavé je porovnat s vnitrobloky, které vznikají během nové výstavby bytových domů. Zároveň chceme výstavou představit i projekty revitalizací či výstaveb vnitrobloků, které budou teprve v nejbližších letech realizovány,“ přiblížila Irena Vostracká, ředitelka ÚKR.
Výstava Vnitroblok plzeňský se zaměřuje na přístupné i soukromé prostory, které jsou různorodé architektonickou skladbou. Návštěvníci se dozvědí třeba to, jaké funkce může vnitroblok mít, jakou roli hraje pro obyvatele okolních domů nebo jaký byl jeho historický vývoj. Expozice zobrazuje jak vnitrobloky revitalizované, tak nové nebo teprve plánované.
Odpočinek, setkávání i parkoviště
Vnitroblok je specificky utvářený městský prostor, který bývá vymezen jedním nebo naopak souborem mnoha domů. Expozice tak ukazuje nejen typické vnitrobloky, ale i řadu rozlehlých sídlištních veřejných prostranství nebo naopak minimalistických atrií obytných domů. Ve vnitroblocích je zpravidla zelená infrastruktura jako stromy, zelené fasády, pobytové trávníky nebo trvalkové záhony. Většina z nich nabízí odpočinkové prvky, tedy lavičky, piknikové stoly, pobytová schodiště i dětské prolézačky. Díky tomu plní vnitroblok jednu z hlavních funkcí – místo pro komunitní setkávání. Mnoho vnitrobloků pak řeší rovněž problematiku parkování buďto přímo v rámci prostor, nebo je vnitroblok zároveň zelenou střechou právě nad parkovacími místy v nejnižších patrech budov.
Text: Barbora Hájková