Zoo slaví. Narodil se tam zubr i takin
Plzeňská zoo slaví další úspěchy. Začátkem letošního června tam přišlo na svět první mládě takina čínského narozené v Plzni a také mládě zubra evropského.
Zdroj fotografií: Zoo Plzeň
Mládě vzácného takina čínského, horského kopytníka, přivedla na svět ve čtvrtek 6. června roční samice Bathory, otcem je šestiletý samec John Woo. Pohlaví mláděte zatím nelze podle chovatelů určit.
Takin čínský nebo také zlatý, podle typické barvy husté splývavé srsti, pochází z horských oblastí Himalájí na území Indie a Číny. V malých rodinných stádech obývá zalesněné vysokohorské oblasti. Živý se okusováním stromů a keřů a spásáním různých druhů travin a bylin. Samec dosahuje váhy až 350 kg, samice jsou drobnější a obvykle váží do 230 kg. I přes svoji velikost jde o blízkého příbuzného kamzíků.
Téměř devatenáctiletá samice zubra evropského Radbuza pak v sobotu 8. června porodila zdravého samečka. Vzhledem k tomu, že se zubři v lidské péči dožívají průměrně dvaceti let, je toto mládě opravdovou raritou. Pro Radbuzu je to již deváté mládě narozené v Plzni. Pro čtyřletého samce Omara, kterého pochází z Olomouce, je to první potomek.
Zubry evropské chová Zoo Plzeň od roku 1997. Původnímu páru Cvarce a Cvukovi, pocházejícímu z chomutovského zooparku, se tam narodilo šest mláďat. Cvuka nahradil v roce 2014 samec Arbo, narozený v holandském Amsterodamu. Cvarka se dožila požehnaného věku dvaceti pěti let. Poslední mládě se jí narodilo ve dvanácti. Arbo uhynul náhle v osmnácti letech, jeho poslední potomek, samice Onelina se narodila sedm měsíců poté.
V současné době je plzeňské stádo zubrů pětičlenné, samice Radbuza, její dvě dcery, Onara a Onelina, samec Omar a čerstvě narozený sameček.
Editace textu: Barbora Hájková