Ocenění udělovaná městem Plzeň
Cena 1. června
Cena se uděluje na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně konaného na počest 1. června 1953 obvykle za osobní účasti oceněného a sestává z výtvarného díla symbolizujícího Den prvního zvonění a z věcného daru. Udělení je zaznamenáno v Pamětní knize města Plzně.
Cenu uděluje rada města k návrhu primátora. Podnět k udělení ceny může podat každý člen zastupitelstva města nebo městského obvodu na základě podnětu občanů nebo z vlastního uvážení.
Přehled laureátů ocenění:
1993
- Pavel Tigrid – významný český spisovatel, publicista a politik, jeden z nejvýznamnějších představitelů protikomunistického exilu
1994
- Fero Fenič – filmový režisér, scénárista, producent
1995
- Jacques Rupnik – francouzský politolog, historik, zabývá se střední a východní Evropou
1996
- Roger Scruton – britský filosof, estetik, politolog, spisovatel a hudebník
1997
- Jefim Fištejn – politický komentátor, publicista, esejista
1998
- Adam Michnik – polský historik, esejista, publicista, patřil k předním disidentům v hnutí Solidarita
1999
- doc. PhDr. Vilém Prečan, CSc. – historik, zabývá se moderními českými dějinami
2000
- Ph.D. JUDr. Oto Ulč, M.A. – politolog, publicista, spisovatel, jeden z nejznámějších českých exulantů
2001
- Petra Procházková – novinářka a humanitární pracovnice
2002
- Jan Šibík – fotoreportér, je známý svými fotografiemi z válečných konfliktů v Čečensku, Rwandě, Sieře Leoně nebo Libérii
2003
- Jaromír Štětina – novinář, publicista, dokumentarista, známý jako válečný zpravodaj z míst dřívějšího Sovětského svazu
2004
- Michal Kubal – novinář, zahraniční a válečný zpravodaj
2005
- Ivan Medek – novinář, publicista, signatář Charty 77
2006
- Petruška Šustrová – novinářka, překladatelka, scénáristka, signatářka a mluvčí Charty 77
2007
- Jiří Stránský – spisovatel, scénárista, dramatik, překladatel
2008
- Sabina Slonková – přední investigativní žurnalistka s dlouholetou praxí redaktorky v Mladé frontě DNES, od roku 2005 působí v týmu internetového zpravodajského deníku Aktuálně cz
2009
- Václav Havel – bývalý prezident ČR, spisovatel, dramatik, jeden ze zakladatelů a prvních mluvčích Charty 77
2010
- Jiří Gruntorád – vydavatel samizdatové literatury, zakladatel knihovny, která ochraňuje největší sbírku zakázaných a exilových knih, dokumentů, časopisů a dalších materiálů v Česku
2011
- Dana Němcová – signatářka Charty 77 (za podporu nespravedlivě stíhaných a vytrvalou angažovanost při prosazování lidských práv a svobod)
2012
- PhDr. Jiřina Šiklová, CSc. (za prosazování principů demokracie, podporu a distribuci samizdatové literatury v dobách nesvobody)
- Ivan Martin Jirous in memoriam (za statečné občanské postoje a nekompromisní vystupování proti totalitnímu režimu, za publicistickou a literární činnost a osobní přínos české kultuře)
2014
- Bohumil Doležal, Ph.D. – literární kritik, politický komentátor, publicista a vysokoškolský učitel (za neúnavnou a zásadovou angažovanost ve veřejném životě a soustavnou společensko-kritickou činnost)
2015
- Ing. Rudolf Battěk in memoriam – český a československý filozof, sociolog a politik (za odvážnou a nesmlouvavou obhajobu a prosazování principů demokracie a svobody a za neúnavnou a zásadovou angažovanost ve veřejném životě)
2016
- Mgr. Ivan Binar – český novinář, publicista, spisovatel a dramatik (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie, lidských práv a svobod)
2017
- prof. PhDr. Ladislav Hejdánek, dr. h. c. – český filozof, jeden z mluvčích Charty 77 a emeritní profesor ETF UK (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)
2018
- Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D. – politik, vysokoškolský učitel, autor odborných publikací, filosof a signatář Charty 77 (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)
2019
- Ing. arch. Jaroslav Cuhra in memoriam – český architekt, křesťanský politik, odbojář a politický vězeň (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)
2020
- Josef Serinek in memoriam – československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti, partyzánský velitel za druhé světové války (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)
2022
- Mons. Václav Malý – římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský, disident a aktivní obránce lidských práv (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)
2023
- Luboš Dobrovský in memoriam – český novinář, disident, politik, překladatel, československý ministr obrany v letech 1990-1992 a český velvyslanec v Ruské federaci v letech 1996 až 2000 (za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod)