Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na radnici jednal plzeňský žákovský…

Na radnici jednal plzeňský žákovský parlament, zajímal se o novinky v příštím školním roce i o veřejnou dopravu

Sál Luďka Pika plzeňské radnice, ve kterém se konají jednání Rady města Plzně, se stal místem zasedání zástupců Městského žákovského parlamentu. Mladí poslanci z plzeňských základních škol se setkali v úterý 30. dubna 2024 s náměstkyní primátora města Plzně pro oblast školství a cestovního ruchu Lucií Kantorovou, která má nad parlamentem záštitu, a náměstkem primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Alešem Tolarem. Členové parlamentu si totiž jako své letošní téma zvolili dopravu v západočeské metropoli.

240507_Zakovsky_parlament_1

Fotografie: M. Pecuch

Náměstkyně Lucie Kantorová členy parlamentu přivítala a také je seznámila s novinkami, které žáky plzeňských základní škol čekají a které by jim pobyt ve škole měly zpříjemnit i rozšířit oblast jejich vzdělávání.

„Chystáme projekt pro školní jídelny. Chceme uspořádat soutěž, v níž školní obědy bude hodnotit hvězdná porota. Kuchaři a kuchařky si s nimi budou moci vyměňovat své zkušenosti. Věříme, že tento projekt povede ke zlepšení kvality školních jídel,“ prozradila jeden z plánů Lucie Kantorová. K těm dalším pak patří zavedení mediální výchovy pro žáky 7. ročníků: „Ve spolupráci s Českou televizí, CNN Prima News a TV ZAK budeme připravovat workshopy pro naše základní školy. Svět je zahlcen informacemi, a proto chceme žáky naučit, jak s nimi pracovat i jak poznat fake news, tedy falešné zprávy.“ Lucie Kantorová se dále zajímala o to, jaké jazyky se na plzeňských základních školách učí vedle povinné angličtiny. Převládala němčina. „Chceme nabídku jazyků rozšířit,“ uvedla. Což členové parlamentu ocenili, nejčastějším jazykem, který by si přáli naučit se, byla španělština. Zajímala se také o to, jak je na školách využívána k výuce virtuální realita, kterou má k dispozici už sedm plzeňských základních škol. V plánu je jejich rozšíření.

240507_Zakovsky_parlament_4

Náměstek Aleš Tolar členy žákovského parlamentu seznámil s tím, jak funguje doprava v Plzni, ať již individuální, tak hromadná. Žákům a žákyním se snažil vysvětlit principy udržitelné městské mobility a zdůraznil potřebu rozvíjet v Plzni moderní veřejnou dopravu a upřednostňovat ji před dopravou individuální.

Připomněl dále, že v letošním roce slaví plzeňská městská hromadná doprava už 125 let. „Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) v současné době přepraví za rok 116 milionů cestujících, to na jednoho obyvatele Plzně představuje ročně cca 530 jízd,“ informoval Aleš Tolar. Dodal, že nejlevnější a nejrychlejší je doprava tramvajová, ta však má nejvyšší vstupní náklady. Město však do ní chce dále investovat a rozšiřovat ji: „V plánu je výstavba tramvajové trati na Vinice.“

Členové parlamentu mohli už v předstihu zaslat otázky týkající se dopravy v Plzni nebo se ptát během setkání. Zajímalo je například, zda všechny dopravní stavby jsou budovány s ohledem na životní prostředí. Zda by hlášení ve vozech MHD mohla být hlasitější a srozumitelnější či zda by mohlo být v MHD připojení k wi-fi zdarma.

240507_Zakovsky_parlament_3

Aleš Tolar odpověděl, že všechny stavby jsou hlídány odborníky na životní prostředí, že zlepšení srozumitelnosti hlášení ve vozech MHD se řeší a že o zavedení wi-fi v městské dopravě se neuvažuje, protože lidé se ve městě přepravují na krátké úseky, takže záhy po připojení by se zase odpojovali a vystupovali.

Dalším bodem na programu bylo představení mezinárodního projektu GLOBE, které si členové parlamentu sami vyžádali, aby o něm mohli poté informovat na svých školách. Projekt GLOBE je celosvětová komunita žáků, učitelů a vědců, kteří spolupracují na zlepšování stavu životního prostředí.

240507_Zakovsky_parlament_2

Městský žákovský parlament byl původně projektem Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II (MAP II), a obnovil ho Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně. Od městského školního parlamentu si slibuje zvýšení kompetencí mladých lidí pro demokratickou kulturu, zlepšení v oblastech vztahu žáků ke škole, motivace k participaci na životě školy, ale i komunikace žáků mezi sebou a jejich sociální vyspělosti. „V městském žákovském parlamentu je prostřednictvím svých žáků zapojeno osmnáct plzeňských základních škol. Žáci do něj kandidují ze svých školních parlamentů. Městský parlament má nyní devatenáct členů a zasedá minimálně dvakrát do roka. Předsednictvo, které je voleno každoročně, je pětičlenné, setkává se častěji a navrhuje plán práce a okruhy témat k diskusi,“ vysvětlila náměstkyně Lucie Kantorová.

Text: Hana Josefová

Zveřejněno: 7. 5. 2024, Martin Pecuch