Plzeň smlouvou vymezí podmínky pro výstavbu v kasárnách Slovany
Plzeň schválila smlouvu o spolupráci se soukromým developerem, která řeší budoucí výstavbu v rozvojové ploše kasáren Slovany. Tam má vzniknout zcela nová čtvrť evropského formátu s více než 3000 bytů, centrálním parkem i obchody a kancelářskými prostory, a to pro zhruba 10 tisíc lidí. První domy vedoucí k oživení třicetihektarové zóny by se měly začít stavět do dvou let. Smlouva, jejíž znění schválili zastupitelé, upravuje základní rámec fungování vztahu města Plzně a investora. Určuje také, jaké kroky udělá developer, co naopak zajistí město.
„Smlouva nám jako městu umožňuje v zásadní míře ovlivnit to, jak bude budoucí čtvrť vypadat, obsahuje dohodu nad závazností územní studie. Nemůže se tedy stát, že investor například místo nižší zástavbu postaví paneláky a podobně. Díky tomu také bude určena funkce jednotlivých částí lokality, maximální procento zastavění, minimální procento zeleně a podobně,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Bosák.
Vizualizace území kasáren Slovany
Zásadním prvkem Smlouvy o spolupráci je také vybudování centrálního městského parku o velikosti téměř dvou hektarů, který bude po dokončení a kolaudaci převeden do majetku města. „Dále územní studie počítá se vznikem parkoviště P+R ve východní části lokality u plánovaného napojení na ulici Koterovská, což značně přispěje ke zklidnění dopravy v centru města. A vůbec největším benefitem, který pro město plyne, je právo na odkoupení pozemků v lokalitě bývalých kasáren v celkovém rozsahu zhruba 5,4 hektaru, které budou určeny na výstavbu městských bytů a na výstavbu školských zařízení,“ doplnil Pavel Bosák.
„Město v budoucnosti nové čtvrti v lokalitě kasárna Slovany není pouhým regulátorem, ale též významným aktérem s předkupním právem na pozemky o výměře více než pět hektarů. Podle stávajících hrubých odhadů by na nich krom školských zařízení mohlo vzniknout až 700 nových městských bytů v moderním zeleném stylu, a to v bezprostřední blízkosti dvouhektarového parku,“ uvedla radní pro oblast bytovou Světlana Budková.
Součástí smlouvy je také dohoda o převodu vybudované technické a dopravní infrastruktury na město. Tím je eliminována možnost vzniku soukromých čtvrtí bez přístupu široké veřejnosti, k čemuž v minulosti v případě jiných obcí v České republice docházelo. Významným benefitem je i závazek investora vybudovat na své náklady nový vodovod do lokality, který bude tuto oblast zásobovat. „Jelikož se později počítá s prodloužením vodovodu, ušetří město díky tomuto závazku investora značné finanční prostředky. Městu bude rovněž investorem uhrazena cena za projektové dokumentace, které jsme si k realizaci vodovodu nechali vypracovat,“ doplnil technický náměstek Pavel Bosák.
Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého se po 32 letech otevírá v Plzni unikátní možnost takto rozsáhlé výstavby na nevyužívaném brownfieldu, a to díky jednáním, jež zástupci města v poslední době s investorem vedli. „Děkuji tímto svým kolegům, úřadu, investorovi i všem, kteří se na jednáních podíleli, za korektní přístup. Pevně věřím, že obě strany dodrží své závazky,“ uvedl primátor.
Areál největších plzeňských kasáren je opuštěný od roku 1992, od té doby čeká na zasíťování a výstavbu. Investorem projektu za odhadem 15 miliard korun je společnost APB Plzeň a. s. Nová čtvrť, v níž vznikne 3230 bytů, by se měla budovat postupně zhruba 10 let. Hrubá podlažní plocha nových budov v areálu bude 400 tisíc metrů čtverečních, počet nových pracovních míst v administrativních budovách a službách by měl být pro zhruba 2300 zaměstnanců.
Text: Eva Barborková