Plzeňská konference Technica Futura přinesla novinky v boji proti kyberzločinu
Zdroj fotografií: Správa informačních technologií města Plzně / město Plzeň
Kybernetická bezpečnost v hlavní roli. Taková byla konference Technica Futura 3.0 v Plzni, která se zaměřila na to, jak moderní technologie mění pravidla boje s kyberzločinem. Konala se ve středu 9. dubna. O digitálních hrozbách současnosti, nových trendech, budoucnosti a umělé inteligenci na straně zla přednášelo deset předních českých odborníků včetně zástupců ze Správy informačních technologií města Plzně. V Plzni bylo o kyberbezpečnosti řečeno vše, především to, že tuto aktuální světovou hrozbu není radno podceňovat. Během jedné hodiny se po celém světě uskuteční 66 milionů kybernetických hrozeb.
„Žijeme v době, kdy je standardem být nepřetržitě online, a to s sebou nese rizika. Pro státy, organizace, ale i pro nás samotné, naše děti nebo prarodiče. Naletět nebo se stát terčem kyberútoku někdy může být snadné. Mám radost, že v Plzni děláme maximum pro to, aby se to nedělo,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký, který akci zahájil a udělil jí záštitu.
V TechToweru přivítal hosty i radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs: „V poslední době rezonuje téma obrany celou společností. Jsem rád, že se v jejím vnímání posouváme, nejedná se už jen o konvenční zbraně, ale stále častěji jde o kybernetickou bezpečnost. To, co jsme dříve s napětím sledovali ve filmech, je dnes každodenní realitou. Útoky cizích států a organizovaných skupin proti bankám, institucím, prvkům kritické infrastruktury nebo proti našim občanům. Jsem přesvědčen, že i tato konference může přispět k dalšímu vzdělání odborníků a k výchově novodobých obránců našeho světa.“
Volbu tématu letošního ročníku Technica Futura objasnil Stephan Kronmüller, jednatel firmy Eurosoftware: „Přípravy začaly již před rokem po skončení loňského ročníku a téma vzešlo z hlasování účastníků konference. Kyberbezpečnost je mi osobně velmi blízká, sám jsem se v mládí rozhodnul pro studium kybernetiky. Od té doby sleduji, jak neustále roste význam zajištění bezpečnosti i v této oblasti. Jsem zvědavý, na jakém tématu se shodnou letošní účastníci, kterých se v TechToweru sešlo přes dvě stovky.“
Kromě hlavního řečníka Miloslava Lujky, spoluzakladatele projektu Digitální pevnost, který se vzdal svého honoráře, zdvojnásobil ho a věnoval Centru Hájek, vystoupili experti jako Václav Kučera a Ondřej Smotlacha od Policie České republiky, Ivan Senčák z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost nebo Jakub Bělka a Jakub Urbanec, bezpečnostní experti ze SITMP. Poprvé bylo součástí akce i expo s ukázkami bezpečnostních technologií.
Akci uspořádala 9. dubna 2025 plzeňská společnost Eurosoftware, s.r.o., ve spolupráci se Správou informačních technologií města Plzně. Ta prostřednictvím Plzeňského inovačního ekosystému PINE poskytuje technologickým nadšencům řadu příležitostí setkat se s inovacemi v mnoha oborech. Konference se zúčastnil také Martin Rybár, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast IT a evropských záležitostí, a Miloš Železný, děkan Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni.
Editace textu: Monika Krausová