Třinácté stipendium generála Pattona převzal student rokycanského gymnázia
Čestné stipendium generála George S. Pattona převzal ve čtvrtek 2. května 2024 na plzeňské radnici za svou dobrovolnickou činnost student Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany Adam Hečl. Společně s medailí získal i šek na tisíc amerických dolarů. Předávání stipendia je od roku 2011 součástí programu Slavností svobody.
Předání stipendia (fotografie: M. Pecuch)
Ocenění Adamu Hečlovi předal za město Plzeň první náměstek primátora Pavel Bosák a radní Tomáš Morávek. Ceremoniálu se účastnili významní hosté z amerického velvyslanectví, výboru Stipendia generála Pattona a online se připojil také George Patton Waters, vnuk generála Pattona a zakladatel stipendia Doug LaViolette.
Držitel čestného stipendia Adam Hečl.
„Je mi velkou ctí účastnit se udělování tohoto stipendia. Představuje propojení současnosti s lidmi a událostmi, které si v rámci Slavností svobody připomínáme. Služba a čest byly a stále jsou důvodem, proč nejen mladí lidé dokážou obětovat část sebe pro dobro druhých. Právě stipendium generála Pattona je jedním z nástrojů, jak ocenit mladé lidi s velkým srdcem a jsem rád, že dnes máme možnost ocenit jednoho z nich. Ať je pro nás všechny inspirací,“ řekl úvodem slavnostního aktu náměstek Pavel Bosák.
Stipendium generála Pattona uděluje nadace Briana LaVioletta, kterou založila rodina LaViolettových na památku jejich zesnulého syna a bratra Briana. Právě Brianovo silné odhodlání sloužit své společnosti inspirovalo nadaci ve snaze umožnit ostatním mladým lidem uskutečnit Brianovy sny a plány.
O toto stipendium mohou žádat studenti a studentky odborných škol v Plzeňském kraji. Je určeno odvážným mladým lidem, kteří se po absolvování střední školy chystají vstoupit do armády, k hasičům, záchranářům, zdravotníkům nebo do jiných veřejných bezpečnostních či sociálních služeb. Studenti musí vypracovat esej, v níž vyjádří a zdůvodní své rozhodnutí věnovat se této činnosti. Vítěze pak vybírá odborná porota složená ze členů Výboru stipendia generála Pattona. Stipendium představuje tisíc amerických dolarů.
Adam Hečl v eseji přiblížil svůj příběh dobrovolnictví. Inspirací mu už v dětství byla jeho babička. S dobrovolnickou činností pak začal na rokycanském gymnáziu, kde vybudoval šachový kroužek. Podílel se také na renovaci kláštera Chotěšov a nyní působí v Mezigeneračním a dobrovolnickém centru TOTEM. V budoucnu chce studovat historii. „Život dobrovolníka pro mne mnohé změnil a mnohému mne naučil. Přinesl mi některé nové aspekty, například bohatší komunikaci, schopnost požádat o pomoc, zejména akademickou, být si vědom svých kvalit, ale i slabých stránek. Každý projekt, který jsem započal, nebo již ukončil, přinesl nové výzvy a někdy i selhání. Ale bez pádu není růst. Ačkoli nevím, co budoucnost přinese, vím, že moje cesta dobrovolnictvím ještě zdaleka neskončila. Naopak teprve začíná, a jsem si jistý, že ve svém poslání setrvám i nadále,“ popsal v práci držitel stipendia.
Text: Monika Krausová