Vladimír Líbal oslavil sedmdesátiny, setkal se s primátorem Romanem Zarzyckým
Přijetí na plzeňské radnici (fotografie: M. Pecuch)
Primátor města Plzně Roman Zarzycký přijal výtvarníka, kulturního pracovníka a také signatáře Charty 77 Vladimíra Líbala. Poblahopřál mu k jeho sedmdesátým narozeninám, které oslavil 11. listopadu. Setkání se uskutečnilo na plzeňské radnici ve středu 20. listopadu 2024.
„Jsem rád, že jste si udělal čas. Na setkání s vámi jsem se těšil, vím, že jste působil na plzeňském magistrátu a rovněž i v kanceláři primátora, takže radnici dobře znáte. Podílel jste se a stále podílíte na vytváření kulturního prostředí v našem městě a nedávno jste se účastnil i festivalu Reflexe svobody II, který naše město pořádalo u příležitosti 35. výročí sametové revoluce. I když asi máme na některé věci odlišné názory, velmi si vás vážím,“ uvedl mimo jiné primátor Roman Zarzycký.
Hovořili spolu především o kulturním dění v Plzni, o tom, jak se vyvíjelo a kam směřuje. Vladimír Líbal působil mnoho let jako vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně a podobnou funkci zastával také na Úřadu Plzeňského kraje. Připravil koncepci kulturní politiky města Plzně. Vladimír Líbal vyzdvihl například Mezinárodní festival Divadlo, jehož partnerem je právě město Plzeň.
„Děkuji za přijetí, lidé se mají potkávat, i když mají různé pohledy na svět,“ podotkl Vladimír Líbal.
Vladimír Líbal se narodil 11. listopadu 1954 v Mělníku v rodině komunistického funkcionáře a velitele Lidových milicí. „U nás to opravdu vypadalo jako ve filmu Pelíšky, včetně nástěnky s jídelníčkem,“ prozradil. Dodal, že otec byl z komunistické strany v roce 1968 vyloučen.
Vladimír Líbal vystudoval v Praze střední uměleckoprůmyslovou školu, později Ústav umění a designu ZČU, obor mediální a didaktická ilustrace.
Po maturitě pracoval v mělnickém kulturním středisku. Pořádal však kulturní akce, které vzbudily pozornost Státní bezpečnosti, jež ho opakovaně vyslýchala, dělala u něj domovní prohlídky. Po přestěhování do Plzně pracoval v propagačním oddělení maloobchodu. V roce 1986 byl obžalován z pobuřování, soud ho však uznal nevinným. O rok později podepsal Chartu 77. V listopadu 1989 stál v čele Občanského fóra v Plzni, dva roky byl poslancem České národní rady, poté pracoval jako vedoucí Odboru kultury Magistrátu města Plzně a od roku 2005 vedl Odbor kultury Úřadu Plzeňského kraje. Od roku 2010 byl členem kanceláře primátora města Plzně jako koordinátor projektu Evropské hlavní město kultury 2015.
Je členem České unie karikaturistů. Byl oceněn Čestnou plaketou hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje a cenou Brückenbauer – Stavitel mostů za zásluhy při vzniku Centra Bavaria Bohemia.
Text: Hana Josefová