Rodina učí rodinu. To je nový projekt neziskové organizace Blízký soused
Fotografie: H. Josefová
Nezisková organizace Blízký soused minulý týden představila nový projekt. Jmenuje se Rodina učí rodinu a je financován prostřednictvím Norských fondů – program Lidská práva. Realizace projektu potrvá do roku 2024 a je připravována ve spolupráci s 22. základní školou Plzeň.
Úvodní konference, na níž byl projekt Rodina učí rodinu představen, se zúčastnila náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková, do jejíž gesce spadá také oblast sociálních věcí. „Spolek Blízký soused se věnuje práci s romskými dětmi a rodinami už od roku 2010. U zrodu stála Pavla Fáberová, která je jeho předsedkyní. Hlavní činností této organizace je pořádání volnočasových aktivit pro děti a mládež romského původu ze sociálně vyloučených lokalit. Spolek pořádá letní pobytové tábory i tábory příměstské, kroužky, workshopy, doučování či výlety. Týdně má zhruba osm pravidelných aktivit a ročně až 50 akcí. Do práce organizace blízký soused je zapojeno na tři desítky dobrovolníků,“ představila organizaci Blízký soused Eliška Bartáková a dodala: „Blízký soused teď svou činnost ještě rozšíří. Cílem projektu Rodina učí rodinu je posílit inkluzi a postavení Romů prostřednictvím motivačních aktivit pro romské děti, studenty a rodiny a podpořit je v oblasti vzdělávání. V plánu je také mimo jiné i rozvoj odborných kompetencí pedagogických i nepedagogických pracovníků v oblasti inkluze a rozvoje romských dětí, žáků a studentů.“
Pavla Fáberová se práci s romskými dětmi věnuje už od roku 1990. „Prvním impulsem byla nejspíše má víra v Boha. Byla jsem plná ideálů a chtěla jsem pomoci. Viděla jsem, v jakých podmínkách romské děti vyrůstají a přišlo mi to strašně nespravedlivé, jak omezené mají možnosti jen proto, že jsou Romové, jen proto, že se nenarodili o pár ulic vedle, jen proto, že jejich rodiče jim například nejsou schopni pomoci s domácími úkoly. Pro ně je totiž často mateřský jazyk romština a dělat úkoly v češtině je tedy opravdu velmi těžké. Uvědomila jsem si, jak moc se vzájemně míjíme. Jak moc si navzájem nerozumíme a místo toho, abychom se jeden od druhého naučili dobré věci, tak se vzájemně odsuzujeme,“ svěřila se Pavla Fáberová. Dodala, že se často ocitá mezi dvěma kameny: „Romům vysvětluji, že nejsou všichni ‚gadžové‘ rasisti a mezi Čechy zase vysvětluji, že nejsou všichni Romové lháři a kriminálníci. S dětmi je to však mnohem jednodušší. Nezajímá je, jakou kdo má barvu, ale jestli je s ním legrace a zda je spravedlivý.“
Základ pracovního kolektivu organizace Blízký soused tvoří rodina Pavly Fáberové. Říká, že jejich pět dětí se do této služby narodilo: „Nemám nad ně věrnějších a schopnějších spolupracovníků. Nemají to vždy snadné ani s romskou komunitou ani se svou nestandardní matkou, ale jsou velmi stateční.“
Blízký soused se věnuje pěti desítkám rodin „Mnohé děti známe od peřinky, s mnohými jsme ušli dlouhou cestu, v některých rodinách působíme už ve třetí generaci,“ poznamenala Pavla Fáberová.
Text: Hana Josefová