Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Američtí a belgičtí osvoboditelé se sešli na…

Američtí a belgičtí osvoboditelé se sešli na radnici

Američtí a belgičtí osvoboditelé se sešli na radnici

První oficiální setkání belgických a amerických veteránů s primátorem Martinem Baxou a náměstkyní Evou Herinkovou na plzeňské radnici bylo srdečné, plné vřelých objetí. „Všichni jsme se na vás moc těšili. Jsme rádi, že jste po roce zase mezi námi. Máme před sebou pestrý program a já věřím, že si jej všichni užijeme,“ prohlásil primátor.

Na radnici přišli veteráni s rodinnými příslušníky. Na setkání nechyběl ani vnuk generála Pattona George Patton Waters a syn plukovníka Nobleho Charles Noble jr. s rodinou, který primátora obdaroval bronzovou plastikou známé scény po vítězství Američanů v  bitvě o Iwodžimu v roce 1945 – vztyčení americké vlajky vojáky na sopce Suribači. Vylodění na Iwodžimě bylo nejkrvavějším z celé války o Tichomoří. „Je to dárek na památku od celé naší rodiny,“ pronesl při předání Charles Noble a připomněl, že se rozhodl přivézt právě tuto plastiku, když při minulé návštěvě primátor Baxa poznal tento výjev na malé pamětní minci.

Zveřejněno: 3. 5. 2013, Pecuch Martin