Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Čítárna láká k odpočinku návštěvníky…

Čítárna láká k odpočinku návštěvníky festivalu

Kavárna v kontejneru na náměstí.

Ilustrační foto

Do odpočinkové čítárny mohou zavítat od včerejšího odpoledne návštěvníci filmového festivalu FINÁLE. Speciálně upravený kontejner je umístěn v Kopeckého sadech v blízkosti centra festivalu – Měšťanské besedě, a nabízí převážně filmové knihy, časopisy a také možnost připojit se na internet. Čítárna vznikla jako součást projektu Kontejnery k světu, který je svým rozsahem, délkou trvání a pojetím zcela mimořádnou akcí, která v České republice nemá obdoby. V Plzni budou kontejnery rozmístěny na třiceti místech. Nejen v centru, ale i v přilehlých parcích a obytných částech několika čtvrtí.

„Tato čítárna je první ochutnávkou toho, jak lze obyčejný přepravní kontejner využít k oživení veřejného prostranství. Poskytne azyl kolemjdoucím a návštěvníkům festivalu. Zároveň bude informovat o projektu, který začne 10. května. Ještě chystáme kavárnu, knihovnu, literární a filmový kontejner, hvězdárnu, kostel i půjčovnu koloběžek,“ uvedla Hana Čekanová z organizačního týmu.

Akce, jež má letos premiéru, se uskuteční i v dalších městech – v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Zlíně a Mariánských Lázních. Nápad vznikl v Plzni. Druhý kontejner se tady otevře ve středu 24. dubna v prostoru U Ježíška a zahraje v něm Michal Malátný s několika dalšími muzikanty.

Mezi prvními návštěvníky odpočinkové čítárny byl i primátor Martin Baxa.

Zveřejněno: 22. 4. 2013, Mařanová Helena