Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Další divadelní premiérou je muzikál…

Další divadelní premiérou je muzikál Divotvorný hrnec

V nové sezoně přichází Divadlo J. K. Tyla s první muzikálovou premiérou. V režii Petra Palouše v sobotu 28. září v Komorním divadle uvede inscenaci Divotvorný hrnec. Nejpopulárnější muzikál české hudebně divadelní historie se na prkna plzeňského divadla vrací počtvrté. V hlavních rolích se představí Bronislav Kotiš a Kamila Kikinčuková.

„Je to krásné dílo jako celek, nestojí ani na choreografii, ani na nějaké výpravě. Je to hudebně nádherně napsaná věc, od Wericha a Voskovce vtipně předělaná, Čechům velmi blízká záležitost. Takže já se budu hlavně snažit, aby všechno do sebe zapadlo a vzájemně se prolínalo, aby všichni v souboru na jevišti plnohodnotně fungovali,“ říká choreografka Zuzana Kolářová.

Příběh irského přistěhovalce Finiana McLonergana a jeho dcery Sharon, jež do Nového světa přivádí Finianův sen o snadném nabytí pohádkového bohatství, který měl na Broadwayi světovou premiéru pod názvem Finianova duha v lednu 1947, uvedli ve svém divadle Jiří Voskovec a Jan Werich již 6. března 1948 pod názvem Divotvorný hrnec, a to ve zcela osobitém přepracování. Finian a Sharon se proměnili v české emigranty Josefa Maršálka a jeho dceru Káču, z lesního skřítka Oga, jemuž Finian odcizil kouzelný hrnec, se stal robustní Werichův vodník Čochtan. Režisérem představení byl sám Voskovec. Divotvorný hrnec se stal nejpopulárnějším titulem české muzikálové historie a jeho uvedení přelomovou událostí v rámci celé Evropy.

Zveřejněno: 25. 9. 2013, Pecuch Martin