Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dalším obvodem, který primátor Baxa…

Foto: Z. Kubalová

Na návštěvu desátého plzeňského městského obvodu, jehož historie se píše pouhých deset let, přijel v úterý 20. srpna 2013 primátor Martin Baxa. Předtím byla Lhota samostatnou vesnicí se zhruba čtyřmi sty obyvateli. Od té doby se jejich počet díky vysoké dynamice stavebního rozvoje na zdejším území více než zdvojnásobil. Ve Lhotě mají nový městský úřad, novou mateřskou školu a v plánu další investiční akce. Jednou z nich je revitalizace návsi, která je zatím připravena jako studie projektového záměru. V něm se počítá s využíváním komunikací po obou stranách jedním směrem, se zřízením dvou zpomalovacích pruhů před hřištěm a hostincem, vybudováním pobytové zóny nebo s částečnou rekonstrukcí staré studny. Starostka Zdeňka Hončarová představila primátorovi Baxovi také podklad rekonstrukce lhotské sokolovny, která by byla využívána nejen Sokoly, jichž je kolem dvou stovek, ale i obvodem na pořádání různých akcí. V současné době se ve Lhotě opravuje bývalá základní škola. Nebytové prostory budou podle starostky pronajímány především těm, kteří chtějí Lhotským poskytovat služby. Zázemí tu například najde Malá umělecká školička, dětské centrum Včelka, kadeřník a lékař.

Dalším obvodem, který primátor Baxa navštívil, byla Lhota

Největším problémem Lhoty je voda a kanalizace. Stojí za ním nedostatek finančních prostředků. Připojení na vodovod znamená vybudovat nový vodárenský soubor Litice s finančními náklady okolo šesti set milionů korun a projekt na kanalizační systém je spočítán na 360 milionů korun.

Lhota se rozkládá na 389 hektarech jihozápadního okraje Plzně a byla pravděpodobně založena jako poddanská ves pánů z Litic, o kterých je první zmínka z roku 1212.

Zveřejněno: 21. 8. 2013, Pecuch Martin