Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Do soutěže Pěstuj Plzeň se přihlásilo třicet…

Do soutěže Pěstuj Plzeň se přihlásilo třicet zahradníků

Vyhlášení soutěže Pěstuj Plzeň

Důkazem, že k tomu mít čerstvé bylinky vždy po ruce, aniž byste vlastnili jakoukoli zahradu, stačí mít balkon anebo pár decimetrů čtverečních na okenním parapetu, je soutěž Pěstuj Plzeň. Jejím prostřednictvím se občanské sdružení ENVIC snažilo motivovat obyvatele Plzně k tomu, aby se pokusili i v omezených podmínkách městských bytů něco vypěstovat.

„Naším cílem je, aby se lidé cítili lépe a naše město vypadalo lépe, aby se nám lépe žilo, ale zároveň se méně zatěžovalo životní prostředí,“ vysvětluje Tomáš Popp z občanského sdružení ENVIC, proč se soutěž rozhodli uspořádat. Jednotliví soutěžící jim v průběhu léta zasílali fotografie svých zahrádek. Z celkem třiceti příspěvků pak bylo vylosováno pět výherců, kteří ve čtvrtek odpoledne na plzeňské radnici získali věcné ceny.

Vyhlášení soutěže Pěstuj Plzeň

„Svého času se zdálo, že zahradničení je na vymření, že si lidé maximálně na zahradě udělají anglický trávník a na balkonech nebudou pěstovat nic.  V posledních letech to ale vypadá na renesanci zahradničení. Stále více se mu začínají věnovat i lidé ve městech, což je úžasné, protože tím zároveň zkrášlují i naše město,“  řekl primátor Martin Baxa, který vylosovaným účastníkům soutěže spolu s Tomášem Poppem a Milanem Svobodou z Nadačního fondu Zelený poklady předával ceny.

Na balkoně i za oknem lidé ve městech pěstují především bylinky, najdou se však i odvážnější zahradníci. „V těch vedrech mi bohužel shořely dýně, jinak se mi ale letos podařilo vypěstovat jahody i rajčata a samozřejmě nejrůznější bylinky, jako  třeba mátu, meduňku nebo rozmarýn,“ říká jedna z účastnic soutěže Klára Jirásková.

Vyhlášení soutěže Pěstuj Plzeň

Zveřejněno: 29. 8. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Slavnosti svobody Plzeň
3. 5. 2024 - 6. 5. 2024
Slavnosti svobody Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni