Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Druhá publikace edice Významné plzeňské…
Přečíst článek nahlas

Druhá publikace edice Významné plzeňské kulturní osobnosti je věnována Vendelínu Budilovi

Druhou publikaci v edici Významné plzeňské kulturní osobnosti vydává město Plzeň ve spolupráci s plzeňskou novinářkou a publicistkou Markétou Čekanovou. Je věnována Vendelínu Budilovi, herci, režisérovi, ale také divadelnímu principálovi a historikovi. Veřejnosti byla poprvé představena v sobotu 19. října ve foyeru Velkého divadla za přítomnosti Budilových potomků.

„Vendelín Budil stojí za vytvořením stálého českého divadla v Plzni, pod jeho vedením se zdejší činohra řadila svými uměleckými výsledky hned za Národní divadlo v Praze. A jako vzdělaný a zkušený praktik vychoval řadu vynikajících hereckých osobností českého meziválečného i poválečného divadla. Navíc v letošním roce uplynulo 85 let od jeho úmrtí,“ uvádí náměstkyně primátora Eva Herinková.

Brožura přibližuje životní pouť Vendelína Budila, v níž v letech 1902 až 1912 působil jako první ředitel Městského divadla v Plzni (dnes Divadlo J. K. Tyla). Pro jeho postavení a otevření vytvořil předpoklady uměleckou tvorbou i organizační prací. Za svůj herecký život nastudoval celkem 1 275 rolí. Jeho nejslavnějšími byly Shakespearův Král Lear, ale také Richard III. nebo Cyrano z Bergeracu.

Publikaci doplňuje bohatý obrazový materiál. Část textu je věnována pokračujícímu Budilově rodu. Svůj vztah zde ke svému slavnému předkovi vyjadřuje Ian Kodet, Bára Kodetová, Vendula Burger a Anna Polívková. „Musel to být krásný člověk, nesmírně pracovitý a charismatický. Žil v tak rozdílné době. Kéž už by někdo vymyslel ten stroj času, abych ho mohla navštívit a říci: ´Jsem vaše prapravnučka, mistře, copak dnes hrajete?´,“ píše Anna Polívková.

Publikace vychází v nákladu tři tisíce kusů a bude bezplatně k dispozici občanům a návštěvníkům města v trojjazyčné mutaci (Čj, Aj, Nj) v Informačním centru města Plzně nebo v plzeňských kulturních institucích.

Edicí Významné plzeňské kulturní osobnosti vzdává město hold výjimečným uměleckým a kulturním osobnostem, které zde žily a působily. Prvním počinem v této edici byla loňská publikace o Jiřím Trnkovi.

Zveřejněno: 21. 10. 2013, Pecuch Martin

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni