Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Dvacet let partnerství se slavilo v…

Dvacet let partnerství se slavilo v Regensburgu

Dvacet let partnerství se slavilo v Regensburgu

Zdroj foto: město Regensburg

I když je Plzeň s bavorským Regensburgem spjata dlouhých dvacet let, v programu, který připravila u příležitosti výročí podpisu partnerské smlouvy, měla přesto co nabídnout. Podle primátora Hanse Schaidingera obdarovala Plzeň občany Regensburgu tím nejlepším, o čemž svědčil především nebývalý zájem. Dvoudenní trhy s českými specialitami, výstava plzeňských barokních památek ozvláštněná barokním ohňostrojem, prezentace projektu Evropské hlavní město kultury 2015, výstava Paměť loutky, vystoupení Divadla Alfa nebo koncert Jazz Kvintetu Plzeň. Tím se namátkou Plzeň prezentovala v Regensburgu, kam s některými plzeňskými radními odjel i bývalý primátor Zdeněk Mraček, jenž byl u podpisu smlouvy s tehdejší starostkou Christou Meier.

V sobotu 28. září odhalili oba primátoři, Hans Schaidinger a Martin Baxa, označení části nového východního obchvatu Pilsen Allee.

Sobotní den byl zakončen slavnostním setkáním v historickém říšském sále Staré radnice. Sešli se zde zástupci obou měst a také zástupci spolků a organizací, které svou činností podporují dlouholeté partnerství Plzně a Regensburgu. Oslavu přijel podpořit také generální konzul České republiky v Mnichově Josef Hlobil.

Jako projev vzájemně intenzivně naplňovaného přátelství předal primátor města Plzně městu Regensburg fotografickou kopii Zlaté buly Zikmunda Lucemburského z 15. století podepsanou právě v Regensburgu. Proklamuje kromě jiného záměr nahradit škody způsobené během husitského obléhání a garantovala Plzni osvobození od každoroční královské berně.

Město Plzeň obdrželo dobové vyobrazení zasedacího pořádku Říšského sněmu v tamním sále, kde byl přítomen i zástupce z Čech.

Regensburg byl hostem v západočeské metropoli v rámci oslav již 13. září,  a to prostřednictvím světoznámého osmapadesátičlenného chlapeckého souboru Domspatzen, který poprvé s Plzeňskou filharmonií vystoupil v katedrále sv. Bartoloměje.

Zveřejněno: 30. 9. 2013, Pecuch Martin