Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Evropské dotace mohou zlepšit veřejné služby…

Evropské dotace mohou zlepšit veřejné služby, říká náměstek Zrzavecký

Podpora rozvoje dopravní infrastruktury v budoucím plánovacím období byla jedním z témat jednání, která vedli v Bruselu zástupci plzeňského magistrátu pod vedením ekonomického náměstka Martina Zrzaveckého.

„Opravit se musí řada tramvajových tras, rádi bychom dokončili Západní okruh a městský silniční systém Roudná. Aby se ulevilo centru od automobilové dopravy, je důležité vybudovat i druhé napojení Lochotína,“ vypočítává náměstek Zrzavecký projekty, které by se v příštích letech měly realizovat, a dodává, že evropské prostředky je nutné čerpat tak, aby z nich měli užitek především občané města.

Kromě investičních projektů je podle náměstka nutné se zaměřit i na podporu zaměstnanosti a rozvoj pracovních míst. „Jedná se o oblast veřejných služeb, například úklid města nebo bezpečnost. To je naším cílem do budoucna,“ říká. S tím úzce souvisí i programy na podporu vzdělávání a výzkumu, které připravuje městská správa společně se Západočeskou univerzitou. „Tady jde o užší propojení vědy a praxe, tedy intenzivnější zapojení místních firem do výzkumných projektů, což představuje vznik nových pracovních míst a zvýšení konkurenceschopnosti plzeňských firem,“ dodává Zrzavecký.

Všechny projekty podle náměstka Zrzaveckého bude nutné kofinancovat. „A právě proto je primární ´finanční zdraví´ města,“ uvádí náměstek s tím, že by nebylo rozumné se pouštět do megalomanských akcí a do dalších let se zadlužit.

Za klíčové označuje náměstek Zrzavecký také jednání s představiteli Evropské investiční banky, kde má Plzeň otevřený dvoumiliardový úvěr. Předmětem jednání byla možnost nedočerpání úvěru v letošním roce a využití těchto finančních prostředků na kofinancování budoucích projektů. „Těší mne, že tento krok vedení banky ocenilo jako strategické rozhodnutí a dobrý plán,“ uzavírá náměstek.

Zveřejněno: 8. 2. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni