Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Evropští archeologové se sejdou v Plzni

Evropští archeologové se sejdou v Plzni

Kampus Západočeské univerzity v Plzni se stane v září 2013 dějištěm kongresu Evropské asociace archeologů (EAA).

„Je to evropská archeologická událost roku,“ říká profesor Martin Gojda z katedry archeologie. „Skutečnost, že se organizace kongresu ujala právě Západočeská univerzita
v Plzni, podtrhuje významnou roli, kterou její archeologické pracoviště v posledním desetiletí hraje. Aktuálně již víme, že na letošním kongresu bude otevřeno více než 90 odborných sekcí, což je nejvíce v celé historii kongresů EAA. Očekáváme přítomnost více než jednoho tisíce účastníků,“ dodává.

Hlavními tématy kongresu budou interpretace archeologických pramenů, péče o archeologické dědictví, teorie a paradigmata v archeologii, archeologie a veřejnost a archeologie jídla a pití. Akce se uskuteční za podpory města Plzně, Plzeňského kraje a společnosti Plzeň 2015.

Evropská asociace archeologů (EAA) sdružuje již téměř 20 let archeology ze všech evropských zemí. Jako organizace podporovaná Radou Evropy získala vysokou akademickou prestiž v oblasti směrování teoretického vývoje archeologického výzkumu, formování standardů archeologické památkové péče i vytváření otevřeného prostředí vědecké komunikace a mezinárodní spolupráce. Doposud se však žádné její setkání na našem území neuskutečnilo. Posledním mezinárodním archeologickým kongresem srovnatelného měřítka konaným na území České republiky byl světový archeologický kongres, který uspořádala Mezinárodní unie věd o prehistorii a protohistorii v Praze roku 1966. Organizování letošního vědeckého setkání je tedy pro českou archeologii a Západočeskou univerzitu v Plzni velkou výzvou a příležitostí k mezinárodní prezentaci.

Zveřejněno: 15. 1. 2013, Pecuch Martin