Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Filozofové budou v Plzni zkoumat, jak antika…

Filozofové budou v Plzni zkoumat, jak antika ovlivnila moderní vědu

Katedra filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni bude ve dnech 17. a 18. října ve svých prostorách v Sedláčkově ulici hostit odborníky z šesti českých a moravských univerzit. Zúčastní se zde konference s názvem „Vědění antiky a zrození moderní vědy: Překonání nebo inspirace?“. Jejím cílem je posílit vzájemné vazby mezi odbornými pracovišti v České republice, která se zabývají filozofií a dějinami vědy. Na konferenci se kromě badatelů z plzeňské univerzity objeví jejich kolegové z univerzit v Ostravě, Olomouci, Brně, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Tematicky se konference zaměří zejména na způsob, jakým se na vzniku moderní evropské vědy podílela antická filozofie a věda. Úloha antické vědy v novověkém myšlení se totiž dost výrazně proměňovala.

Konferenci organizuje katedra filozofie v rámci projektu podpořeného z operačního programu EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost „Výzkumná síť teorie a dějin vědy“ a je volně přístupná všem zájemcům o antickou a novověkou vědu. Program konference je zveřejněn na webových stránkách katedry (http://ff.zcu.cz/kfi).

Zveřejněno: 14. 10. 2013, Pecuch Martin