Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Hvězdní hosté uvedou své filmy a seriály. V…
Přečíst článek nahlas

Hvězdní hosté uvedou své filmy a seriály. V pátek startuje Finále Plzeň

Už tento pátek, 20. září, začne 37. ročník Finále Plzeň světovou premiérou snímku Rok vdovy. Festival, který pravidelně nabízí to nejlepší z české filmové, seriálové, televizní a internetové tvorby, potrvá do 25. září. Letos se návštěvníci mohou těšit na téměř čtyřicet exkluzivních premiér a předpremiér, soutěžní filmy hodnocené mezinárodními porotami, novou sekci Ženy a film, bohatý doprovodný program a množství hvězdných hostů.

240919_Finale_Vlny

Film Vlny (zdroj foto: archiv organizátora)

Tvůrci a herci většiny soutěžních filmů a seriálů přicestují do Plzně, aby své projekty na festivalu osobně představili. Delegace doprovodí také snímky v nesoutěžních sekcích, jako jsou Německé kino, ZOOM a České stopy. Po projekcích se zúčastní diskusí s diváky, kde se podělí o zkušenosti z natáčení a přiblíží tvůrčí proces.

Zahájení 37. ročníku bude patřit 20. září od 19 hodin Roku vdovy, který vypráví příběh o odvaze, naději a síle začít znovu po smrti životního partnera. Slavnostního uvedení se zúčastní režisérka Veronika Lišková, scenárista Eugen Liška, herci a herečky Pavla Beretová, Julie Šoucová, Tomáš Bambušek, producenti filmu Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek, Martina Netíková a další členové filmového štábu.

240919_Finale_Zivot_k_sezrani

Film Život k sežrání (zdroj foto: archiv organizátora)

Herečku Pavlu Beretovou uvidí publikum kromě její role v Roce vdovy také v rakousko-českém dramatu Nebelkind: Konec mlčení a Amerikánce. Oba tyto tituly představí početné delegace, včetně herečky Magdaleny Borové, která letos září hned ve dvou nových filmech Bohdana Slámy Konec světa a Sucho.

V průběhu festivalového víkendu budou moci návštěvníci také potkat delegaci filmu After Party, který byl uveden na letošním festivalu v Benátkách. Do Plzně přijedou herečky Eliška Bašusová, Anna Tomanová a režisér Vojtěch Strakatý.

Své filmy v programu mají také například herečky Tereza Ramba (Zápisník alkoholičky), Simona Lewandowska (Kotrmelce pana herce, Aristokratka ve varu), Alena Doláková (Hello, Welcome), Veronika Žilková (Světýlka) a herci Stanislav Majer (Vlny, Bomba), Zdeněk Piškula (Kotrmelce pana herce, Aristokratka ve varu), Oskar Hes (Král Šumavy) Vojtěch Vodochodský (Vlny, Král Šumavy) či Petr Lněnička (Metoda Markovič: Hojer, Vlny, Zahradníkův rok).

Festival přivítá také herce Miroslava Krobota, který se objeví ve filmu Konec světa a fotografku Libuši Jarcovjákovou, jejíž tvůrčí svět zachycuje dokument Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být.

240919_Finale_Svetylka

Film Světýlka (zdroj foto: archiv organizátora)

Slavnostní premiéru bude mít na Finále životopisný snímek Smetana, který Česká televize odvysílá v roce 2025. Film představí režisér Marek Najbrt a herci Václav Neužil, který ztvárnil titulní roli, Jan Vlasák a Jana Plodková, jíž čeká také premiérové uvedení seriálu televize Prima Náhradníci.

Dokumentarista Vít Klusák letos uvede svůj první hraný krátkometrážní snímek Bomba odehrávající se na plzeňských vánočních trzích. Doprovodí ho mj. herci Martin Finger, Stanislav Majer, Tomáš Bambušek a Alžběta Malá, která představí film podle svého výběru v rámci nové sekce Ženy a film.

Mezi dalšími hosty budou režisérky Olga Sommerová (Juráček je můj osud), Alice Nellis (Náhradníci) a režiséři Jiří Mádl (Vlny), Viktor Tauš (Amerikánka), Jan Hřebejk (Výjimečný stav), Radim Špaček (Lesní vrah), Jiří Havelka (Náhradníci, Zahradníkův rok) či Bohdan Sláma (Sucho, Konec světa).

Festivalové delegace jsou denně aktualizované na webu. Kdo a kdy bude v Měšťanské besedě k zastižení, je možné sledovat na: www.festivalfinale.cz.

Vstupenky a akreditace

Zakoupení vstupenek před začátkem festivalu je možné od 5. září online na webu Finále Plzeň, během jeho konání pak také na festivalových pokladnách v Měšťanské besedě (Kopeckého sady 13, Plzeň) v časech od 10–22 hodin. Na tomto prodejním místě je možná platba v hotovosti, kartou, formou Apple pay či stravenkami, které jsou určené pro kulturní vyžití. Cena jednotlivé vstupenky na filmovou projekci je 110 Kč. Akreditace pořídíte buď na celou dobu festivalu nebo pouze na víkend.

O festivalu

Finále Plzeň přináší kurátorský výběr toho, co by divákům nemělo z aktuální české kinematografie uniknout. Řada filmů kiny proletí rychleji, než je divák stačí vůbec zaznamenat, některé se do distribuce ani nedostanou. Na Finále se však s nimi diváci mohou seznámit, navíc za účasti početných delegací tvůrců. Do programu zařazujeme na sto tuzemských snímků od předpremiér, premiér či snímků natočených v české koprodukci. Publikum se může seznámit i se zásadními filmy našich sousedů či dalších vybraných evropských regionů. Vítězné snímky vybírají zahraniční odborné poroty, které tak zprostředkovávají nový pohled na domácí kinematografii.

Aktuální informace o programu a festivalových novinkách jsou na webu www.festivalfinale.cz.

Editace textu: Monika Krausová

Zveřejněno: 19. 9. 2024, Martin Pecuch

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni