Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kam za podnikáním v Plzeňském kraji?…

Kam za podnikáním v Plzeňském kraji? Rozhodně do krajského města. Plzeň vyhrála krajské kolo Města pro byznys

Plzeň poskytuje nejlepší podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy a stává se zaslouženým vítězem letošního krajského vyhodnocení srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Podnikání se daří také v Rokycanech a v Tachově. Vyplývá to z dat, která zpracovává analytická agentura Datank. Srovnávací výzkum Město pro byznys již sedmnáctým rokem hodnotí v rámci celé České republiky 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Krajské výsledky jsou vyhlašovány v rámci regionálních setkání Svazu měst a obcí ČR. Slavnostní vyhlášení výsledků Plzeňského kraje se konalo v úterý 16. dubna 2024 v plzeňském Parkhotelu.

240417_Mesto_pro_byznys_1

Zdroj fotografií: archiv pořadatele

Plzeň se blýskla v mystery testování

Pokud jde o podnikatelské prostředí, zaznamenává Plzeň vůbec nejvyšší počet ekonomických subjektů v přepočtu na 1000 obyvatel a jejich počet navíc v rámci regionu rovněž velmi nadprůměrně meziročně stoupá. Rozvoj podnikání v západočeské metropoli podporuje dobrá dopravní dostupnost. Ve městě myslí na elektromobilitu, alespoň o tom svědčí nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily, přičemž jejich počet je v rámci regionu velmi vysoký i při přepočtu na 100 firem. Pokud jde o přístup veřejné správy, je možné vyzdvihnout nadprůměrné finanční prostředky, které radnice věnuje zejména do oblasti veřejné dopravy a kultury. Především dosáhla Plzeň vůbec nejlepšího výsledku v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje, jak rychle a jak kvalitně odpovídají živnostenské úřady.

„Jsem velmi rád, že Plzeň v rámci kraje získala první místo. Věřím, že bude úspěšná i na celorepublikové úrovni. Děláme pro to maximum nejen v transparentnosti výběrových řízení, ale také v investicích. Máme velmi proinvestiční rozpočet, proinvestujeme zhruba 8,5 miliardy korun v následujících třech letech. Každoročně se podnikatelé, a to nejen ti začínající, mohou těšit například na podnikatelské vouchery. Osobně velmi často hovořím se zaměstnavateli, zástupci Hospodářské komory a představiteli Plzeňského kraje tak, aby se podnikání v Plzni mohlo co nejlépe rozvíjet. Značné finanční prostředky investujeme také do dopravní infrastruktury,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

240417_Mesto_pro_byznys_2

Na druhém místě skončily Rokycany, třetí byl Tachov.

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys již tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 17. 4. 2024, Martin Pecuch