Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Klienti Čtyřlístku se těší z nové kaple.…

Klienti Čtyřlístku se těší z nové kaple. Vznikla v prostoru bývalého skladu

Nová kaple nesoucí jméno svatého archanděla Rafaela slouží klientům v Domově se zvláštním režimem Čtyřlístek v Kotíkovské ulici v Plzni. V důstojné duchovní místo se podařilo proměnit bývalý sklad v suterénu domova. V pátek 22. března 2024 kapli za přítomnosti ředitele Městského ústavu sociálních služeb města Plzně (MÚSS) Františka Šampalíka, pracovníků domova a jeho klientů požehnal otec Šebestián Pavel Smrčina.

240327_Kaple_Ctyrlistek_1

Foto ze svěcení kaple: M. Krausová

Bohoslužby do této doby probíhaly v jídelně vedle kuchyně, což podle ředitele Františka Šampalíka nebylo dostatečně důstojné. „Prvotní myšlenka na přestavbu skladu v modlitebnu přišla už před pár lety. Hlavním strůjcem je však naše kolegyně Markéta Jeslínková, která se o projekt nejvíce zasloužila. Návrh a vizualizace připravil Atelier Soukup Opl Švehla. Z výsledku mám radost, kaple se skutečně povedla. Oceňuji zejména práci se světlem, strop ve tvaru kříže, povedený je rovněž oltář,“ přiblížil František Šampalík.

Každý pátek se v kapli konají bohoslužby. Mimo ně bude klientům přístupná nepřetržitě. „Přibližně desetina našich klientů je silně věřících. Nové, klidné místo tak mohou kdykoliv sami, nebo se svými rodinami, navštívit, pomodlit se, nebo jen společně pobýt v soukromí,“ dodal ředitel Šampalík.

Kaple nese jméno svatého archanděla Rafaela, který je patronem ošetřovatelů nemocných, lékařů, lékárníků, ale i kněžích.

Městský ústav sociálních služeb je příspěvkovou organizací města Plzně. Hlavním posláním a cílem je zlepšení nebo alespoň zachování soběstačnosti příjemců sociální služby, rozvíjení jejich schopností a snížení sociálních a zdravotních rizik u uživatelů a snaha co nejdéle udržet soběstačnost klientů v základních oblastech života.

Poskytuje pobytové služby pro seniory v Domově se zvláštním režimem Sněženka (Klatovská), Domově se zvláštním režimem Čtyřlístek (Kotíkovská), Domově se zvláštním režimem Petrklíč (Západní). Dále poskytuje služby pro osoby se zdravotním postižením v Domově pro osoby se zdravotním postižením Nováček (Rabštejnská), dále ambulantní služby Denního stacionáře Jitřenka (Zábělská) a terénní služby seniorům, rodinám s dětmi, osobám se zdravotním postižením – Pečovatelská služba je členěna dle územních okrsků.

Text: Monika Krausová

Zveřejněno: 27. 3. 2024, Martin Pecuch