Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Knihovna ve Skvrňanech je v novém už deset…

Knihovna ve Skvrňanech je v novém už deset let

V knihovně se koná mnoho akcí pro děti

Téměř 1.900 registrovaných čtenářů má v současné době knihovna ve Skvrňanech, která slaví deset let od otevření svých nově zrekonstruovaných prostor. Na ploše 400 metrů čtverečních nabízí přes 31.000 knih, ročně jí projde 30.000 návštěvníků.

Knihovna, která je pro Zadní Skvrňany významným centrem kulturního a společenského dění, neměla ale vždy dostatečné zázemí. „Od počátku byla smutně charakteristická nedostatečnými a nevýhodnými prostory. Mnohokrát se stěhovala, několikrát byly nevyhovující místnosti adaptovány, až byla v roce 1980 zrušena, protože budova v ulici U dráhy hrozila sesutím. Ale občané Skvrňan se nedali a po dvou letech si otevření knihovny znovu vynutili, tentokrát ve staré zástavbě v Předních Skvrňanech,“ přibližuje historii vedoucí knihovny Alena Sobotová.  Poté se knihovna stěhovala ještě dvakrát, až byla ke konci roku 2002 uzavřena úplně a přesunula se do prostor v Zadních Skvrňanech, a sice do budovy postavené v roce 1978 na sídlišti, jež v této oblasti začalo v 70. letech vznikat. Teprve před deseti lety se tak dočkala dostatečného zázemí.

Každý rok se v knihovně koná průměrně 95 akcí pro děti s téměř 1.900 návštěvníky, ještě více jich pak nabízí M-klub. Knihovna je oblíbená i kvůli své nabídce deskových her, od roku 2004 organizuje takzvaný herní klub. Zájemci si mohou zahrát stolní a logické hry přímo v klubu, některé mají možnost půjčit si i domů. V nabídce jsou například Ztracená města, Osadníci z Katanu a další. Přímo v knihovně děti nejčastěji hrají Šachy Harryho Pottera, domů si nejvíce půjčují Anti-virus, Poker, Cink, Černé historky a Carcassone.

Zveřejněno: 20. 3. 2013, Mařanová Helena