Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Kongres archeologů bude řešit vznik a zánik…

Kongres archeologů bude řešit vznik a zánik světových civilizací a kultur

Kongres archeologů bude řešit vznik a zánik světových civilizací a kultur

Přes tisíc přednášek čeká na účastníky kongresu Evropské asociace archeologů, který se v Plzni uskuteční od 4. do 8. září. Podle Kamily Kvapilové ze Západočeské univerzity přípravy na kongres, jenž se ve své devatenáctileté historii koná v České republice poprvé, vrcholí. „Organizátoři dolaďují poslední detaily pro hladký průběh jak akademické, tak i společenské části kongresu,“ uvedla. Jedním z hlavních témat bude vznik a zánik světových civilizací a kultur. Na základě archeologických dat z minulosti se toto téma dotýká samotných základů civilizace v globalizovaném světě budoucnosti a je aktuální i mimo akademickou veřejnost. „Budeme mluvit o krizi zaniklých společností nejen z pohledu archeologů. Srovnáváním studií chceme identifikovat a vyhodnotit podobné procesy v dějinách lidské kultury a společnosti. Proto se zaměříme na temná období, která následovala po takzvaném kolapsu,“ říká přední český egyptolog Miroslav Bárta, který předsedá sekci „Kolaps a regenerace dávných společností“.

Další informace jsou k dispozici na www.eaa2013.cz

Zveřejněno: 14. 8. 2013, Pecuch Martin