Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Krvavou svatbu jako balet poprvé v Česku…

Krvavou svatbu jako balet poprvé v Česku představí Divadlo J. K. Tyla

Výjev z baletu Krvavá svatba

Foto:Pavel Křivánek

Přestože slavné drama Federica Garcíi Lorcy Krvavá svatba k tanečnímu uchopení takřka vybízí, na českých scénách zřejmě dosud jako balet uvedeno nebylo. Baletní adaptace této lyrické tragédie, kterou připravilo Divadlo J. K. Tyla, je dílem dvou mladých žen, pozoruhodných uměleckých osobností, choreografky Aleny Peškové a skladatelky Gabriely Vermelho. Premiérově inscenaci uvedou na scéně Komorního divadla v sobotu 23. března.

„Lorcova Krvavá svatba je příběh sám o sobě tak silný, že ho je možno ′nezředěně′ odvyprávět snad jakoukoliv formou,“ uvádí choreografka Alena Pešková.

Podnětem k napsání Krvavé svatby v roce 1933 se stala zpráva z černé kroniky granadských novin. V jeho básnickém zpracování nabývá ovšem příběh nevěsty opouštějící ve svatební den ženicha kvůli muži, jehož miluje, charakteru antické tragédie. Milence dostihne pomsta, diktovaná neúprosným zákonem morálky a cti. Vášnivá láska, která je přivedla do záhuby, zůstává nenaplněna.

Zveřejněno: 21. 3. 2013, Mařanová Helena