Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Memorandum o spolupráci kraje a města při…

Memorandum o spolupráci kraje a města při projektu EHMK 2015 bylo stvrzeno podpisem

Memorandum o spolupráci kraje a města při projektu EHMK 2015 bylo stvrzeno podpisem

Slavnostním podpisem memoranda dnes stvrdili hejtman Milan Chovanec a primátor Martin Baxa spolupráci Plzeňského kraje a města Plzně při naplňování projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Dokument schválilo zastupitelstvo kraje a města a obsahuje ve svých oddílech mimo jiné stěžejní projekty kraje, finanční podporu dílčím akcím, zapojení krajských příspěvkových organizací nebo pomoc v oblasti cestovního ruchu.

„Od začátku byl projekt Evropské hlavní město kultury 2015 postaven jako projekt, který propojuje město a plzeňský region. Memorandum je konkrétní v podpoře jednotlivých akcí, jež jsou jeho součástí. Osobně bych byl velmi rád, kdyby se podařilo získat finanční prostředky na revitalizaci interiéru architekta Adolfa Loose a v Klatovské 110 by tak mohlo vzniknout Badatelské centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století. Dochované interiéry Adolfa Loose jsou pro Plzeň velkým mezinárodním potenciálem,“ řekl primátor Martin Baxa.

„V Plzni se vaří dobré pivo, hraje dobrý fotbal i hokej. Kraj ale nesmí zapomínat na kulturu. V souvislosti s nutnými investicemi je memorandum nastavené v rozsahu možností krajské správy. Věřím, že Plzeň díky projektu zažije ekonomický rozmach a posílí cestovní ruch,“ prohlásil při podpisu Milan Chovanec s dovětkem, že je třeba se pokusit změnit názor vlády České republiky na financování tohoto ojedinělého projektu.

Podle ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Sulženka je memorandum dalším stupněm podpory Evropskému hlavnímu městu kultury 2015 a důležitým signálem pro partnery nejen v regionu, ale i v zahraničí.

Hlavní finanční podpora ve výši 30 milionů korun se týká projektů regionálního programu, jejich propagace a marketingu. Patří mezi ně například akce Západočeské baroko, která si klade za cíl zviditelnit největší barokní skvosty regionu. Kraj chce také podpořit revitalizaci interiérů Adolfa Loose v domě na Klatovské tř. 110 s cílem vybudovat tady Badatelské centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století. Západočeská galerie v Plzni, která je garantem projektu, podá žádost o podporu v rámci připravované výzvy dotačního programu Kulturní dědictví a současné umění z takzvaných Norských fondů. Třetí stěžejní akcí je výstavba nové budovy Západočeské galerie, pro kterou hledá kraj vhodné vícezdrojové financování s důrazem na evropské dotace v novém programovém období.

Plzeňský kraj rovněž zachová v nastávajících dvou letech finanční rámec podpory programům a subjektům zapojeným do EHMK, který je zhruba okolo 14 milionů korun. Jedná se o divadelní festival, festival českých filmů Finále, Bienále kresby, Smetanovské dny, Skupovu Plzeň, Haydnovy slavnosti, Hudba v synagogách nebo podpoří filharmonii a obě plzeňská divadla.

Zveřejněno: 3. 9. 2013, Pecuch Martin