Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Možnost prohlédnout si Loosovy interiéry…

Možnost prohlédnout si Loosovy interiéry mají zájemci 20. dubna

Loosovy interiéry

Čtyři plzeňské jedinečné interiéry, které ve 20. a 30. letech vytvořil světoznámý architekt českého původu Adolf Loos, zpřístupní magistrát veřejnosti v sobotu 20. dubna 2013 u příležitosti Mezinárodního dne památek.

Většina dochovaných Loosových interiérů se nachází na Klatovské třídě nebo v jejím okolí, tedy na jedné z tehdejších nejlepších adres ve městě. Ojedinělá prohlídková trasa umožňuje návštěvníkům postupně přecházet z jednoho objektu do druhého. Prohlídky v každém místě začínají vždy v celou hodinu od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma a zájemci si musejí rezervovat čas a místo prohlídek v Informačním centru města Plzně na náměstí Republiky.

Během komentovaných prohlídek se budou moci návštěvníci podívat do bytu v Bendově ulici č. 10 (byt Viléma a Gerdy Krauzových) s hudebním salónkem obloženým vzácným mramorem, dále do bytů na Klatovské třídě 12 (byt MUDr. Josefa Vogela) a Klatovské 19 (byt Huga Semmlera). Prohlídku také umožní majitel soukromého domu v Husově ulici 58, který patří k nejzachovalejším Loosovým realizacím v Plzni.

Součástí Dne otevřených dveří Loosových interiérů je doprovodný program. Letos připomene 80. výročí Loosova úmrtí četbou z pamětí architektovy třetí manželky, plzeňské rodačky Kláry Beckové, v bytě na Klatovské třídě 12, kde sama prožila část svého života. Tragický osud židovských rodin, z nichž pocházela většina z investorů Loosových realizací, ukáže výstava Šoa – holocaust plzeňských Židů v bytě na Klatovské třídě 19.

Zveřejněno: 3. 4. 2013, Pecuch Martin