Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na Plzeňské stopy v Indii zve výstava v…

Na Plzeňské stopy v Indii zve výstava v Pivovarském muzeu

Vernisáž vžýstavy plzeňské stopy v Indii

Unikátní výstavu připravil Ústřední archiv Plzeňského Prazdroje ve spolupráci s Archivem města Plzně a Státním oblastním archivem v Plzni. Mapuje život a působení československých techniků, především Plzeňanů, v Indii v období 60. a 70. let minulého století. Výstava je zaměřena na výstavbu metalurgického kombinátu ve městě Ránčí v tehdejším východoindickém státě Bihár, kde tuto zakázku ze značné části realizovala plzeňská Škodovka. Část expozice je věnována také indickým praktikantům pracujícím v Plzni a hotelu Škoda, který byl pro indické pracovníky postaven. Své místo zde mají i exponáty vztahující se k exportu Škody Plzeň a Plzeňského Prazdroje do Indie. Návštěvníci se dozvědí také o internátu zřízeném v roce 1964 na Lochotíně pro děti škodováků, kteří odjížděli za prací do ciziny, nejčastěji právě do Indie.

„Unikátními exponáty výstavy jsou například indické oděvy a jejich součásti, dětské hračky, letenky nebo třeba vějíře Air India z 60. let nahrazující klimatizaci, která zdaleka nevypadala jako dnes,“ říká kurátor výstavy Adam Skála z Archivu města Plzně.

Dva krátké filmy nabízí sestřih filmových záběrů od pamětníků z Ránčí a dobových záběrů z Plzně v témže období. Součástí výstavy jsou i trojrozměrné předměty, z velké části suvenýry, které si plzeňští rodáci z cest po Indii přivezli, ale třeba i školní sešity nebo dětské hračky.

Výstavu doplní v rámci doprovodného programu odborná přednáška Vladislava Krátkého a na podnět Archivu města Plzně večer s pamětníky a kurátory výstavy. Součástí večera s pamětníky, který se uskuteční 11. června v Pivovarském muzeu, bude promítání dalších dobových filmových záběrů z Indie, které pořídili sami Plzeňané.

Zveřejněno: 17. 5. 2013, Mařanová Helena