Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na premiéru opery Tosca přijede primátor…

Na premiéru opery Tosca přijede primátor Regensburgu Schaidinger

Opera Tosca se v Plzni představuje již podesáté

Foto: Pavel Křivánek

V desáté inscenaci, tentokrát v režii Jana Buriana a v hudebním nastudování uměleckého šéfa orchestru divadla Petra Kofroně, se vrací na jeviště plzeňského Velkého divadla Pucciniho Tosca. Na premiéru, která se uskuteční v sobotu 6. dubna, zavítá společně s primátorem Martinem Baxou také primátor Regensburgu Hans Schaidinger.

„V operní literatuře je Tosca výjimečným dílem. Kromě dramatického romantického příběhu, který se pohybuje mezi historickými revolučními událostmi v Itálii na počátku 19. století a vášnivou láskou, je v její hudbě obsažena hluboká psychologická kresba výjimečných postav, a to zejména titulní hrdinky a věrolomného policejního šéfa, barona Scarpii. Poskytuje nám jeden z příkladů, jak hudba dokáže asociovat bohatá duševní hnutí v prudce se proměňující situaci. Z tohoto hlediska je to pro činoherního režiséra opera velice lákavá. Opírá se o silné libreto, takže já se snažím inscenovat ji tak, aby vynikl příběh a poskytl dostatek prostoru pro hudebně psychologické vyznění původní předlohy,“ prohlásil režisér Jan Burian, jehož je Tosca posledním režisérským počinem před odchodem na post ředitele Národního divadla.

Titulní roli nastudovaly sopranistky Ivana Veberová, Ivana Šaková a Petra Alvarez Šimková, jako Mario Cavaradossi se představí Rafael Alvarez, Plamen Prokopiev nebo Tomáš Černý, intrikán Baron Scarpia je úkolem pro Alexandra Beně, Nikolaje Někrasova či Dalibora Tolaše.

Sbor opery DJKT posílí Dětský sbor vedený sbormistryněmi Alenou Tupou a Lucií Hofmanovou.

Zveřejněno: 4. 4. 2013, Mařanová Helena