Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na Světovaru se bude debatovat o kulturních…

Na Světovaru se bude debatovat o kulturních centrech v netradičních prostorech

Jeden z objektů původního areál loděnic v Curychu nyní slouží divadelní dům.

Ilustrační foto: příklady z Curychu a Basileje

Zahraniční odborníci se zkušenostmi z provozování kulturních center, která vznikla transformací původních průmyslových objektů, se sjedou do Plzně na mezinárodní konferenci, která se uskuteční v rámci Týdne kulturních fabrik na Světovaru. Budou například diskutovat, jaká jsou architektonická a urbanistická hlediska konverze průmyslových objektů nebo jaké jsou sociální aspekty existence kulturních fabrik ve městě. Vystoupí hosté ze Švýcarska, Španělska, Německa, Holandska a Polska. Konference je otevřená nejen provozovatelům, ale i urbanistům, architektům, politikům a široké veřejnosti. Uskuteční se ve čtvrtek 19. září. Konání konference bude předcházet série seminářů, worshopů, na její závěr bude ve Smetanových sadech zahájena mezinárodní výstava fotografií s názvem Architektura k mání, která je podle organizátorů letmým, ale ne náhodným přeletem nad několika evropskými městy a dokumentuje, že úspěšné modely přeměny bývalých industriálních budov a areálů se mohou za podpory místní komunity a samosprávy proměnit ve významná kulturní centra.

Plzeňský týden kulturních fabrik pořádá ve dnech 16. – 19. září společnost Plzeň 2015 ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví Fakulty architektury Českého vysokého učení technického a Kolegiem pro technické památky České komory autorizovaných inženýrů a techniků a Českou společností pro systémovou integraci jako součást Industriálních stop 2013. Akce je podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Původní pivovar v Basileji v současné době slouží nejen pro kulturní využití, ale poskytuje i pronajímatelné ateliéry nebo administrativní prostory.

Zveřejněno: 11. 9. 2013, Mařanová Helena