Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Na vlastivědném dokumentu o Plzni se…

Na vlastivědném dokumentu o Plzni se podíleli žáci 1. základní školy

Při nátáčení plzeňského dílu v pivovaru.

Foto: www.kracmera.cz

Vlastivědný dokument o tom, jak vzduchoplavec Kráčmera přeletěl nad Plzní, odvysílá Česká televize. Na jeho natáčení se podíleli žáci 1. základní školy, kteří v rámci zajímavého vzdělávacího projektu na základě různých pramenů připravili historickou knihu vzpomínek. Ta sloužila jako podklad pro natáčení. „V prvním patře radnice je v současné době k vidění výstava výstupů z projektu o vzduchoplavci Kráčmerovi, na kterém žáci naší školy pracovali. Součástí aktivit byl právě vznik televizního dokumentu,“ vysvětluje ředitel školy Radek Dolenský.

„Když chtěl František zavítat do města Plzeň, začal mu kdosi vysílat zrcadlovými prasátky morseovkou zprávu. Vletěl jste do území pod ochranou balonové letky Franze Aloise Kráčmery, generála jeho c. a k. veličenstva. Ihned se identifikujte, nebo přistaňte na Radyni. Jinak budete sestřelen. Další pradědův povedený žertík, pomyslel si František, ale pro jistotu poslechl. Do Plzně se ale přece jenom podíval, jen moc nevěřil tomu, že se plzeňský fotbalový klub jmenuje po prababičce Viktorii,“ uvádí upoutávka na další z dílů pořadu Vzduchoplavec Kráčmera.

Vlastivědným cyklem pro mládež z různých koutů země provádí pravnuk dobrodruha a balonového letce Franze Aloise Kráčmery, který na začátku 20. století obletěl Čechy, Moravu a Slezsko za účelem zmapovat místní krajinu. Deník svého pradědečka našel po dlouhých desetiletích František na půdě. Jelikož měl stejně dobrodružnou povahu, rozhodl se Česko obletět v balonu a prozkoumat, co se za sto let změnilo.

Plzeňský díl mohou diváci zhlédnout na programu ČT 2 ve středu 24. dubna od 17: 42 v rámci pořadu Planeta Yó.

Zveřejněno: 11. 4. 2013, Mařanová Helena