Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Národopisné muzeum představí dělnickou…

Národopisné muzeum představí dělnickou kolonii Karlov

Karlov

Letecký snímek (zdroj: http://plzenskykarlov.cz)

Výstavu mapující více než sedmdesátiletou historii čtvrti, která se nacházela mezi Jižním Předměstím a letištěm Bory, představí veřejnosti Národopisné muzeum Plzeňska od 2. října. Je výsledkem spolupráce původních obyvatel čtvrti a pracovníků Katedry antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kteří se etnografickým výzkumem Karlova zabývají dva roky.

„Naším hlavním záměrem je představit dílčí výsledky různých druhů badatelských aktivit – od studia archivních pramenů až po rozhovory s pamětníky. Nemalá část výstavy prezentuje dílčí témata života na Karlově tak, jak je vyprávěli samotní aktéři,“ uvedla členka badatelského týmu Petra Burzová.

Dobové fotografie jsou doplněny leteckými snímky, plány a mapami. Doprovodný text je informativním průřezem vybranými tématy. Nechybí ilustrační i autentické předměty vázané na různá období života v daném prostředí.

Dělnickou kolonii Karlov, kterou tvořilo deset bloků ulic a žilo v ní více než tři tisíce obyvatel, vystavěly počátkem 20. století Škodovy závody. Život v těsné blízkosti továrny nebyl ovlivněn jen intervaly pracovních směn, ale také naplněn bohatým kulturním a sportovním životem. Čtvrť byla v mnoha ohledech soběstačná, její význam od konce druhé světové války, v důsledku politických a urbanistických změn, však postupně slábl. Čtvrť definitivně zanikla v 80. letech minulého století.

Zveřejněno: 30. 9. 2013, Pecuch Martin