Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Návštěvníci Dnů vědy a techniky uvidí první…

Návštěvníci Dnů vědy a techniky uvidí první český elektromotocykl

První český elektromotocykl, který vyvinul tým studentů a odborníků z Fakulty strojní a Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, uvidí veřejnost na náměstí Republiky 13. a 14. září, kde bude vystaven v rámci Dnů vědy a techniky. S nápadem vytvořit jedinečný motocykl, který by poháněl elektromotor napájený z baterií, přišel odborník na elektromobilitu Josef Formánek z katedry konstruování strojů. Vytvořil proto studentský tým představující jedinečné spojení techniků a designérů. Vzhledem k náročnosti celého projektu byl do týmu přizván také odborník na specializovanou stavbu motocyklů z praxe. Tak mohl vzniknout prototyp prvního českého elektromotocyklu s netradičním designem, určený pro silniční provoz a přepravu jedné nebo dvou osob.

„Designový styl spadající do kategorie ‘chopper‘ osloví všechny věkové generace řidičů, kteří rádi využívají tento druh dopravního prostředku k poznávacím výletům, projížďkám přírodou, ale i ke klasickým každodenním cestám za sportovním vyžitím ve městě i mimo něj,“ uvádí Josef Formánek. Předpokládané rozměry proto odpovídají rozměrům dané kategorie jednostopých vozidel, určených pro provoz na veřejných komunikacích.

Elektromotocykl pohání trakční elektrický motor s permanentními magnety o stálém výkonu 16 kW a špičkovém výkonu 32 kW. Zdrojem pohonné energie jsou akumulátorové bloky.

Zveřejněno: 11. 9. 2013, Pecuch Martin