Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Nejlepší čtenářkou je Alžběta Pecháčková

Nejlepší čtenářkou je Alžběta Pecháčková

Nejlepší čtenářkou je Alžběta PecháčkováAlžběta Pecháčková je mezi plzeňskými dětmi nejlepší čtenářkou. Postupuje tak do krajského kola, ze kterého bude vybrán do celostátního klání jeden zástupce. Třináctiletá Alžběta navštěvuje pobočku knihovny na Lochotíně. „Při každé návštěvě si nejen vybere množství knih, jaké vůbec dokáže unést, ale přímo v knihovně přečte celou řadu nových časopisů. Výborně se učí a ze skladby a množství literatury je to znát,“ zaznělo v Polanově síni Knihovny města Plzně při vyhlašování nejlepších dětských čtenářů. Podle ředitelky knihovny Heleny Šlesingerové si Alžběta Pecháčková vede výborně i mezi dospělými. Ve výpůjčkách je z 29 tisíc čtenářů na 32. místě.

Zatímco loni Knihovna města Plzně hledala nejlepšího čtenáře v řadách seniorů, letos je pozornost celorepublikové akce Čtenář roku 2013 zaměřena na děti do 15 let.

Kritériem pro výběr nebyl jen počet výpůjček za uplynulý rok. Počítaly se knihy, ale i pravidelné návštěvy knihovny a účast na akcích a soutěžích. Měřítkem byla také schopnost orientovat se mezi regály, ochota podělit se s kamarády o své čtenářské zážitky a v neposlední řadě slušné chování.

Jednotlivé pobočky knihovny nominovaly dvě až tři děti, dohromady 26 nejlepších čtenářů. „Je těžké postavit do jedné řady děti ve věku od 9 do 15 let. Starší, pokud vůbec čtou, jsou samozřejmě zkušenější a rychlejší čtenáři, mladší ale mohou být i s menším počtem přečteného ve své kategorii skutečnými rekordmany,“ říká k výběru Helena Šlesingerová.

„Kdo čte, méně zlobí a víc se zajímá o svět. Mně se čtení knih zapsalo do srdce i do duše. Přeji vám, abyste u knih a návštěv knihovny vydrželi. Je to nejlepší místo, které v dnešním uspěchaném životě máme,“ uvedl při vyhlašování primátor Martin Baxa.

V roce 2012 evidovala Knihovna města Plzně 29 190 čtenářů, z toho bylo 5 044 dětí do 15 let. Knihovnu navštěvuje necelá čtvrtina dětských obyvatel města. Jejich výpůjčky se vloni vyšplhaly na číslo 133 469, z osmdesáti procent se jednalo o beletrii.

Čtenář roku 2013

Foto: Z. Kubalová