Úvod O městě Aktuality Aktuality z města O prohlídky divadla byl o víkendu velký zájem

O prohlídky divadla byl o víkendu velký zájem

O prohlídky divadla byl o víkendu velký zájem

Foto: Z. Kubalová

Rozestavěná budova nového divadla se druhý říjnový víkend otevřela veřejnosti. Hrubou stavbu divadelní i provozní budovy a také vedlejší parkovací dům si přišlo prohlédnout sto padesát zájemců. Odborný výklad zajišťoval koordinátor stavby Jaroslav Möller, některé skupiny doprovázel i technický náměstek primátora Petr Rund.

Nosným systémem novostavby je monolitická železobetonová prostorová konstrukce stěn, desek a sloupů. Na plášť budovy tvořený betonovou litou monolitickou fasádou navazuje střešní plášť, který je navržen jako obrácená střecha se spádovou vrstvou z lehkého betonu s hydroizolační a tepelně-izolační úpravou.

Podle Jaroslava Möllera bude divadlo jedno z nejlepších v Evropě, a to funkčně i technologicky. Lidé si mohli prohlédnout jedenáctimetrovou jámu, nad níž bude stát jeviště. Schová složitý mechanismus několika pojezdových stolů, které umožní vyvážet jeviště do různých úrovní s nainstalovanou scénou. „Dovolí variabilitu představení,“ upozornil Jaroslav Möller. Velký sál s nakloněným hledištěm bude mít kapacitu 466 diváků. Menší studiová scéna je pro zhruba 150 návštěvníků.

Dokončení stavby je plánované na duben až květen příštího roku. Nyní je hotová celá hrubá stavba divadelní a provozní budovy, staví se pětipodlažní parkovací dům. „Dva měsíce se montují technologie,“ připomněl náměstek Petr Rund.

Novostavba za zhruba 860 milionů korun nahradí od září 2014 nevyhovující objekt Komorního divadla.

Zveřejněno: 14. 10. 2013, Pecuch Martin