Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Olympijský vítěz Jan Kůrka slaví životní…

Olympijský vítěz Jan Kůrka slaví životní jubileum

Jan Kůrka se dožívá 70 let

Foto: www.olympic.cz a Zd. Kubalová

Zlatý olympijský medailista z letních her v Mexiku, trojnásobný bronzový medailista z mistrovství Evropy v roce 1969 a dvanáctinásobný mistr republiky Jan Kůrka se dožívá 70 let. Voják z povolání z Plzně se stal olympijským vítězem v Mexiku 1968. Na olympiádě byl vůbec poprvé, z předchozích šampionátů žádnou medaili na svém kontě neměl a jediným mezinárodním úspěchem, kterým na sebe před olympijskými hrami v Mexiku upozornil, bylo druhé místo na spartakiádě spřátelených armád.

Jan Kůrka, na jehož mexický triumf při dalších olympijských hrách navázali zlatými medailemi Josef Panáček, Miroslav Varga i Petr Hrdlička, pak už sice žádného velkého vítězství nedosáhl, ale zato se v 90. letech jako podplukovník stal velitelem armádního střeleckého stadiónu v Plzni a místopředsedou Českého klubu olympioniků.

„Patříte mezi plzeňské občany, kteří svou pílí a houževnatostí, a ve Vašem případě střeleckým uměním, přesáhli hranice našeho města. Zisk zlaté medaile v Mexiku byl Vaším velkým úspěchem a zapsal se doslova zlatým písmem do moderních dějin našeho města, ale i do dějin tehdy československého, dnes českého sportu. Zároveň mi dovolte, abych Vám poděkoval za Vaši neúnavnou činnost, kterou dlouhé roky vyvíjíte zde v Plzni v oblasti výchovy Vašich nástupců, a ocenil tak, podobně jako město Plzeň v roce 1992, kdy Vám byla udělena historická pečeť města Plzně, i Váš přínos armádnímu vrcholovému sportu,“ zmínil v osobní gratulaci primátor Martin Baxa.

Zveřejněno: 28. 5. 2013, Pecuch Martin