Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Parkinsonici se podruhé sešli na zámku Chyše

Parkinsonici se podruhé sešli na zámku Chyše

Foto: A. Zvonař

Unikátní akce spojila dva rozdílné světy – středoškoláky a pacienty trpící Parkinsonovou chorobou. Jejím vrcholem bylo společné zdolání stolové hory Vladař. Jméno hory je i názvem samotné třídenní akce, která se koná ve dnech 23. – 25. června na zámku Chyše.

Akce „Vladař“ je alternativou již tradičního jarního výstupu na Říp, který čeští parkinsonici podnikají každoročně. Cílem projektu je nabídnout nemocným další možnost vyžití. V tomto případě se organizátoři snaží navíc zapojit mládež, studenty středních škol, aby asistovali lidem s Parkinsonovou chorobou při výstupu na horu. Obě skupiny mají možnost nahlédnout do života té druhé a vzájemně se obohatit. Autorem projektu a hlavním organizátorem akce je Zdeněk Sadílek, který vychází z osobní zkušenosti – sám je parkinsonik. Akci finančně podpořilo město Plzeň a osobně se jejího zahájení zúčastnil radní pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Jiří Kuthan.

Lidé s Parkinsonovou chorobou jsou organizačně poměrně náročnou skupinou, protože jsou mezi nimi velké rozdíly ve fyzické zdatnosti. „Parkinson je choroba progresivní, takže mezi pacienty jsou lidé, kteří jsou stále schopni žít takřka normální život a zapojovat se i do fyzicky náročných aktivit. Vedle toho jsou pokročilí parkinsonici, kteří už bez pomoci okolí nedokáží ani vstát z postele. Aby se zde žádný z nemocných návštěvníků necítil opomenutý, je program odstupňovaný podle náročnosti,“ říká profesor Sadílek. Pro ty, kdo se nechtějí nebo nemohou zúčastnit žádné z vycházek, je připraven program na blízkém zámku Chyše.

Parkinsonici se podruhé sešli na zámku Chyše

Zveřejněno: 24. 6. 2013, Pecuch Martin