Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeň děkuje osvoboditelům. Začaly Slavnosti…

Plzeň děkuje osvoboditelům. Začaly Slavnosti svobody

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_2

Fotografie: M. Pecuch

Obrazová vzpomínka na ty, kdo v květnu roku 1945 osvobodili Plzeň, nadšené uvítání jejich potomků, příjezd vojenské historické techniky, vystoupení pochodové kapely amerických studentů i exhibice amerických vojenských kadetů, swingová hudba a tanec, koncert Big Bandu Jazz bez hranic se zpěvákem Chuckem Wansleym z Los Angeles. Takový byl v pátek 3. května 2024 první večer letošních Slavností svobody na náměstí Republiky.

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_3

„Dobrý večer dámy a pánové. Moc si vážím toho, že jste si udělali čas, abyste společně s námi oslavili festival svobody. Děkuji všem, kteří se podílejí na jeho organizaci. Věřím, že letošní Slavnosti svobody si patřičně užijí nejenom potomci veteránů, ale všichni Plzeňáci. Moc se těším na už tradiční akce a v neděli se uvidíme na Konvoji svobody. Užijte si letošní Slavnosti svobody,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký, který večer zahájil spolu s rodinami veteránů.

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_1

Za rodiny amerických veteránů promluvila Christina Bigelow, dcera Richarda Piepera, který sloužil u 97. pěší divize a do Plzně na Slavnosti svobody pravidelně přijížděl už od roku 1995. Zemřel ve věku 99 let loni v březnu. „Je mi velkou ctí, že tady mohu spolu s dalšími zástupci rodin veteránů stát a přivítat vás za naše otce, kteří tenkrát osvobozovali Evropu, Československo a Plzeň. Moc vám děkuji za úctu a respekt, který nám zachováváte. Když jsme včera přijížděli, slyšela jsem mého otce, jak by řekl: Jsme v Plzni – našem druhém domově,“ řekla Christina Bigelow Pieper.

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_4

Za belgické veterány vystoupil Luc Rensonnet, syn Georgese Rensonneta, člena 17. střeleckého praporu, který zemřel v roce 2012: „My Belgičané bychom chtěli poděkovat panu primátorovi, jeho náměstkům a vám obyvatelům Plzně za vřelé přijetí, které se 17. střeleckému praporu z Lutychu dostává už od roku 1990. Děkujeme vám za vděčnost, se kterou vzpomínáte na naše tatínky. My, jejich synové, dcery, vnoučata jsme moc rádi, že tady během Slavností svobody můžeme být s vámi a můžeme na ně dále vzpomínat.“

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_5

Během večera vystoupila americká studentská pochodová kapela Stuttgart Legacy Drumline s tanečnicemi, bubeníky a činely. V exhibici s puškou se představilo 21 kadetů z amerických leteckých, inženýrských a dělostřeleckých základen v německém Ansbachu a Vilsecku. Po nich vpochodovali a vjeli na náměstí Republiky zástupci všech pěti klubů vojenské historie, jejichž kempy si lze v době Slavností svobody prohlédnout v sadovém okruhu. Poté zahrál Pilsner Jazz Band swing 30. a 40. let minulého století. Večer vyvrcholil koncertem Big Bandu Jazz bez hranic se zpěvákem Chuckem Wansleym z Los Angeles.

240503_Slavnosti_svobody_ceremonial_6

Víkend 4. a 5. května bude na Slavnostech svobody, jež každoročně navštíví desítky tisíc lidí, patřit dobovým vojenským kempům i hudbě, kterou lze slyšet na několika pódiích, kromě náměstí Republiky také v Pobřežní ulici a v Kopeckého sadech. V sobotu se koná také Běh pro paměť národa či pietní akt na náměstí Míru. V neděli je na programu Konvoj svobody. V pondělí 6. května v 18 hodin Slavnosti svobody končí hlavním pietním aktem u památníku Díky Ameriko!

Kompletní program najdete na webu www.slavnostisvobody.cz.

Text: Hana Josefová

Zveřejněno: 4. 5. 2024, Martin Pecuch