Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňská knihovnice vyhrála celostátní…

Plzeňská knihovnice vyhrála celostátní přehlídku knihovnických besed

Lenka Ťoupalová pořady v knihovně připravuje již sedm let.

Hlavní cenu a zároveň cenu diváků na celostátní přehlídce zajímavých a originálních knihovnických besed a pořadů s názvem OKNA (O Knihovnických Aktivitách) získala Knihovna města Plzně, když ji s interaktivním pořadem Létat se dá i bez křídel reprezentovala Lenka Ťoupalová z obvodní knihovny Doubravka. Soutěžící předváděli své autorské programy před diváky živě, tedy v reálním čase a přímo s dětmi. Letošní druhý ročník přehlídky s mottem Už zase skáču přes kaluže byl zaměřený na překonávání různých druhů handicapů a byl orientovaný na žáky druhého stupně základních škol.

U knihovnice Lenky Ťoupalové porotci ocenili zejména dobrou práci s literaturou. „Výborně zvládla téma handicapu, uměla děti motivovat a dát jim dost prostoru i pro vlastní prezentaci,“ uvádí ředitelka knihovny Helena Šlesingerová. Lenka Ťoupalová zaujala hned v úvodu ukázkou z humorné knížky Michala Čunderleho Jak byla vosa Marcelka ráda, že je. Příběh o vose, která nemá křidélka a létá invalidním letadélkem, se stal odrazovým můstkem k práci ve skupinách.

„Pořady pro děti připravuji už sedm let. V knihovně na Doubravce usilujeme o to, aby se každá třída z obvodu aspoň jednou za rok dostala do knihovny. Až doteď jsem ale neměla s kolegyněmi odjinud srovnání. Z ocenění mám velkou radost,“ říká Lenka Ťoupalová.

Cílem přehlídky je prezentovat a ocenit nejlepší programy pro děti a mládež v knihovnách, vzájemně se inspirovat a sdílet příklady dobré praxe. Pořadatelem je Klub dětských knihoven, odborná sekce Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Knihovna města Plzně realizuje ročně kolem 1.800 kulturních a vzdělávacích akcí, z nich je více než 80 % pro děti. S výjimkou komponovaných pořadů v Polanově síni, L-klubu a M-klubu připravují všechny tematické besedy lekce informační výchovy přímo knihovnice.

Zveřejněno: 23. 4. 2013, Mařanová Helena