Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Plzeňské dvoudenní oslavy vzniku republiky

Plzeňské dvoudenní oslavy vzniku republiky

Ilustrační obrázek

Devadesáté páté výročí vzniku samostatného Československa si město Plzeň připomene dvoudenními oslavami, při kterých se lidem již tradičně otevře řada pamětihodností za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry. Speciální akci připravil také Plzeňský Prazdroj, který za zvýhodněné ceny nabízí návštěvy Pivovarského muzea, historického podzemí i jedné ze svých prohlídkových tras.

Plzeňský rodák a dlouholetý patron oslav 28. října Jiří Suchý přiveze na nedělní večer slavné představení Kdyby tisíc klarinetů. Představení, které se v září letošního roku vrátilo na prkna Semaforu v nezvyklé formě, samotným Jiřím Suchým označené jako „mystická crazy komedie“.

Do ulic v pondělí 28. října vyjede historická tramvaj, pro děti jsou připravena loutková představení v Měšťanské besedě. Kulturní scénu U Branky otevřou v 10 hodin slovenské trhy a v poledne se vedle ve Smetanových sadech uskuteční vernisáž výstavy velkoformátových fotografií s názvem Spolupracovníci TGM.

Plzeňské oslavy vzniku republiky zakončí krátce po 19. hodině na náměstí Republiky slavnostní ohňostroj na hudbu českých mistrů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Ještě předtím projde Plzní po vzpomínkovém aktu na náměstí T. G. Masaryka lampionový Průvod světel.

Naprázdno nevyjde ani ti, kteří se chtějí raději vydat do přírody. Neděle 27. října bude totiž v Plzni ve znamení turistiky. Akci nazvanou „28 kilometrů na rozhlednu Chlum“ připravil spolu s městem Klub českých turistů. Na jednu ze tří tras o délce 4, 11 nebo 13 km mohou zájemci vyrazit buď samostatně či v doprovodu průvodce.

Zveřejněno: 8. 10. 2013, Pecuch Martin