Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Před 135 lety byla dostavěna věznice na…

Před 135 lety byla dostavěna věznice na Borech

Výstavba věznice Bory dokončena v roce 1878.

Foto: Archiv věznice Bory

Věznice Plzeň - Bory patří mezi nejznámější věznice v České republice. Samotná výstavba budovy započala v roce 1875 a o tři roky později byla ke svému účelu dostavěna. Stavba trestnice byla provedena podle návrhů vrchního stavebního rady Emanuela Trojana a plánů ministerského vrchního inženýra France Mauruse, aby v celku i v detailech odpovídala požadavkům pokrokového vězeňství. Již ve druhé polovině 19. století se borská věznice zařadila mezi jedno z největších trestních zařízení v Čechách. Celková výše finančních nákladů se vyšplhala na 1 310 000 zlatých. Při projektování se zvolilo paprskovité architektonické řešení, které bylo zřejmě poprvé použito anglickým architektem Wiliamem Blackburnem při výstavbě věznice v Ipswichi v Anglii v letech 1784 – 1790.

Výsledný tvar komplexu věznice Plzeň - Bory tvoří pravidelný osmihran. Ke křídlu směřujícímu k prostoru vstupní brány do věznice je kolmo připojena velitelská budova. V tomto křídle byla v době dokončení stavby umístěna kaple (za dob komunismu přestavěná na tělocvičnu) a v přízemí chodba spojující kupoli s velitelskou budovou (panská chodba). V ostatních sedmi křídlech jsou umístěni vězni. Pod centrální kupolí věznice se nachází studna. Podle dochovaných historických pramenů při kopání studny narazili dělníci na silnou vrstvu uhlí.

Věznice Plzeň - Bory byla téměř po celou dobu své existence, tedy od svého založení až do roku 1990 využívána mimo jiné též k věznění politických vězňů. V současné době patří mezi věznice se zvýšenou ostrahou. Její kapacita je přibližně 1200 vězňů.

Zveřejněno: 15. 7. 2013, Mařanová Helena