Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Před 200 lety se narodil sládek Groll, jehož…

Před 200 lety se narodil sládek Groll, jehož pivo se výrazně zapsalo do dějin piva a dějin Plzně

Josef Groll (zdroj foto Plzeňský Prazdroj)Josef Groll svému řemeslu rozuměl a měl odvahu experimentovat. Díky němu vznikl v Plzni pravzor všech světlých piv vařených metodou spodního kvašení, dnes nejrozšířenějšího typu piva ve světě označované jako pilsner nebo pils. Sládek Josef Groll se narodil před 200 lety 21. srpna 1813 v bavorském Vilshofenu.

První várka nového piva byla naražena 11. listopadu 1842 a v plzeňských hostincích u Bílé růže a U zlatého orla měla velký úspěch, což dokládá zápis v kronice: „Jaký obdiv nastal, když zaskvěla se zlatová jeho barva a sněhobílá pěna se nad ní vznášela, jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.“

Josef Groll působil v měšťanském pivovaru tři roky. Poté se sice opět ucházel o místo sládka, ale neuspěl. Údajně kvůli své povaze. Vrátil se do Vilshofenu, kde převzal otcův pivovar, který řídil až do své smrti. Zavedl zde výrobu piva, které stvořil v Plzni, a pojmenoval jej Vilshofen Pils. Zemřel v listopadu 1887 v 74 letech. Rodinný pivovar Grollových již neexistuje, jeho části ale přešly pod společnost Wolferstetter. Ta dodnes vyrábí ležák Josef Groll Pils.

V pátek 23. srpna se ve Vilshofenu u příležitosti 200. výročí narození Josefa Grolla uskuteční zahájení výstavy a odhalení jeho busty. Podle starosty Georga Krenna chtějí Vilshofenští vzdát patřičný hold sládkovi, který prokázal světu velkou službu a podpořit snahy obou zemí o porozumění pro společnou historii. Slavnostního aktu se za město Plzeň zúčastní primátor Martin Baxa.

Zdroj foto: Plzeňský Prazdroj

Zveřejněno: 21. 8. 2013, Pecuch Martin