Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Představení Modeli da Torino spojilo mladé…

Představení Modeli da Torino spojilo mladé artisty se studenty Ústavu umění a designu

Představení Modeli da Torino spojilo mladé artisty se studenty Ústavu umění a designu

Foto: Z. Kubalová

Artisté z turínské cirkusové školy Flic a studenti plzeňského Ústavu umění a designu společně pracují na představení Modeli da Torino. Akrobatické umění italští studenti v premiéře představí přímo v budově Ústavu umění a designu 15. května.  Diváci uvidí žongléry, akrobaty na laně či na visuté hrazdě a další performery. Do Plzně se tak dostává unikátní představení ve stylu nového cirkusu, který propojuje tradiční cirkusové disciplíny s divadelním uměním.

Vedení projektu a režie se ujal umělecký ředitel společnosti Plzeň 2015 Petr Forman, který budovu Ústavu umění a designu považuje za velmi inspirativní prostředí. „Plzeň má něco, co dle mého názoru jinde v České republice nenajdeme.  To, co mě jako divadelníka nejvíce zaujalo je, že prostory školy se dají využít i k tomu nabídnout něco lidem. To mě inspirovalo,“ říká Petr Forman. Pro projekt se mu podařilo získat podporu Ústavu umění a designu.

Přípravy na premiéru jsou v této chvíli přibližně v polovině. Italští studenti zde zkouší denně od 1. května. „Ukázali místním umělcům, co umí, a teď za námi studenti UUD chodí s různými návrhy, které bychom mohli pro představení využít,“ vysvětluje Petr Forman. Ateliér sochařství například připravuje železnou konstrukci - sochu, kterou budou moci artisté díky své obratnosti využít pro představení.

Modeli da Torino je první ukázkou plánované spolupráce Ústavu umění a designu s uměleckými institucemi ze zahraničí v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Nejedná se pouze o výměnu zkušeností studentů z různých zemí, ale především o propojování pohybového a dramatického umění s výtvarnými obory, které by mělo v budoucnu pokračovat dalšími projekty. „Dnes jsou to cirkusáci. Příště to mohou být tanečníci nebo herci,“ uzavírá Petr Forman.

Zveřejněno: 7. 5. 2013, Pecuch Martin